Jak nejcasteji zacina porod?

Význam prvních příznaků

Představte si to! Sedíte v kavárně, popíjíte své oblíbené kapučíno a pak - BAM! - přijde první porodní kontrakce. Možná si říkáte: "Ne, tohle nemůže být pravda, to je jen nějaká zažívací potíže." Ale dozvíme se, jak vypadá ta opravdová kontrakce a jak zjistit, jestli už to opravdu začalo.

Zvláštnosti kontrakcí a bolesti

Porodní kontrakce, ty staré známé. Některé ženy je popisují jako pocit, který je podobný silným menstruačním křečím. Jiné zase jako náhlý nával přílivu a odlivu bolesti, který se postupně zvyšuje až do bodu, kdy si myslíte, že to prostě nezvládnete. Bolest je věc velmi subjektivní, a proto je důležité si uvědomit, že každá žena prožívá porod jinak a to, co je pro jednu přijatelné, může být pro druhou neúnosné.

Hon na hlenovou zátku

Tak teď to bude trochu legrační, ale vážně, hon na hlenovou zátku je věc! Hlenová zátka je jakýsi přírodní "korek", který těsní vstup do dělohy a chrání plod před vnějšími vlivy. Když se tělo začne připravovat na porod, hlenová zátka se uvolní a odejde. To může být předzvěstí toho, že se blíží porod. Ale pozor, někdy to může trvat i několik dní nebo týdnů, než se porod skutečně rozběhne.

Voda odchází - nebo ne?

Všechny filmy a televizní seriály nám namluvily, že porod začíná tím, že ženě odchází voda a hned musí běžet do nemocnice. Opak je ale pravdou. Ve skutečnosti se tak děje jen u malého procenta žen a většinou se to stane až v pokročilé fázi porodu. Pokud vám tedy odchází voda a nejste si jistá, jestli jde o amniovou tekutinu nebo jste si prostě jen trochu polila kalhoty, nelekejte se. Je důležité to ale hlásit u lékaře.

Tlak na pánev a pocit těžkosti

Konec těhotenství může být provázen pocitem těžkosti a tlaku na pánev. To je způsobené váhou dítěte, které začíná klesat níže do pánve, aby se připravilo na porod. Může se také objevit pocit, jako kdyby vám něco chtělo "vypadnout". Nepanikařte, to vypadnutí ještě chvilku potrvá, ale určitě je to znamení, že se něco děje.

Nespavost, nervozita, zvýšená aktivita

Podobně jako zvířata před porodem se i některé ženy stávají hyperaktivními, cítí se nervózně a nemohou spát. To je vlastně taková přirozená příprava na nadcházející událost. Takže pokud najednou cítíte potřebu uklidit celý dům a připravit vše pro příchod nového člena rodiny, možná je to předzvěst porodu.

Změna nálady a emocí

Někdy může být prvním příznakem blížícího se porodu i změna nálady a emocí. Je to dané hormony, které v těhotenství kolísají jako na horské dráze. Můžete se cítit nadšená, napjatá, nervózní, možná i trochu depresivní. Pokud máte pocit, že se s vámi děje něco zvláštního, nelekejte se. Je to normální a během těchto dnů je důležité se mít ráda a nechat se hýčkat.

Můj příběh: Jak jsem se stala maminkou

A teď možná trochu osobnější záležitost. Já osobně jsem v porodu prožila všechno to, co jsem zmiňovala výše. Začalo to jako zvláštní pocit v podbřišku. Když jsem šla na procházku se psem, cítila jsem, jak mi břicho tvrdne a zase povoluje. Bylo to jako když přejedete po hrbolu na silnici a pocítíte to v žaludku. Poté přišlo neklidné období, kdy jsem nemohla sedět na jednom místě a zažívala jsem silné emoční záchvaty - smích se měnil v slzy a naopak. A konečně, po týdnu od prvních příznaků, začaly pravidelné kontrakce a mé tělo mi dalo jasně najevo, že je čas jít do nemocnice. A já se stala maminkou.

Porod je něco úžasného a jedinečného. Je to zážitek, který nás ženy spojuje po celém světě. Proto si ho užijte, informujte se, připravte se na něj a nebojte se. Každá z nás to zvládne.

Napsat komentář

*

*

*