Kdy začne být vidět bříško v těhotenství?

Vyvíjí se bříško v průběhu těhotenství

Zajímá vás, kdy se začne bříško v těhotenství projevovat? Tuto otázku si pokládá většina žen, jakmile se dozví, že jsou těhotné. Rychlost a způsob, jakým bříško roste, může být velmi individuální. Jakýkoli názor, že bříško by mělo vypadat na určitou velikost v určitou dobu, je mýtus.

Podobně jako můj muž Jakub často říká s úsměvem „Každý si nese svůj kříž svým vlastním způsobem", stejně tak každá žena nese své dítě jinak. První těhotenství jsou většinou méně patrná než následující. S přibývajícimi těhotenstvími jsou svaly a tkáně v oblasti břicha již natažené a flexibilnější, takže bříško se může objevit dříve. Zaznamenala jsem to i u svých dětí. U Matěje, mojího prvního dítěte, se bříško začalo výrazněji projevovat až po 20. týdnu, zatímco u Elišky to bylo již kolem 16. týdne.

Různé faktory ovlivňující růst bříška

Některé faktory mohou ovlivňovat to, jak rychle a jak moc se v průběhu těhotenství formuje bříško. Tyto faktory mohou zahrnovat vaši genetiku, zdraví, váhu a tělesný tvar před těhotenstvím, jakož i množství těhotenství, které jste již měla. Mezi další faktory patří poloha dítěte v děloze a množství plodové vody. Všimla jsem si, že se můj břich každý den trochu měnil a, jak se Matěj a Eliška přesouvali, tak i tvar bříška se měnil.

Pokud jde o můj příběh, byla jsem vždy aktivní a udržovaná, což se projevilo i během mých těhotenství. S Jakubem jsme během obou těhotenství pravidelně chodili na procházky s naším psem Benem a já jsem se snažila cvičit jogu, jak to jen šlo. To vše mohlo přispět k tomu, že se můj břicho začalo výrazněji projevovat až později v těhotenství.

První trimestr versus další trimestry

V prvním trimestru se břicho obvykle moc neprojevuje. Často se ženy cítí nafouklé, což může být způsobené zvýšenou produkcí hormonů. To se mi stávalo i mně. Byla jsem nafouklá, ale bříško se ještě neobjevilo.

V druhém a třetím trimestru se to však mění. Jak se dítě a děloha zvětšují, bříško začíná být vidět. U některých žen se to děje dříve, u jiných později. Jak již bylo zmíněno, u mě to bylo v 20. týdnu u Matěje a v 16. týdnu u Elišky.

Mýty x odlišnosti

Někdy se setkáváme s mýty, podle kterých tvar a velikost bříška určuje pohlaví dítěte, nebo dokonce zda bude mít nějaké zdravotní problémy. Tyto mýty jsou však jen mýty. Naše kočka Míša má více špíčatý bříško než Ben, náš pes, ale to neznamená, že by byla těhotná nebo že by měla nějaké zdravotní problémy.

Stejně jako je různorodost mezi námi lidmi, je různorodost i mezi těhotnými bříšky. Přirozeně, některá bříška jsou menší, jiná větší, některá vysoká, jiná nízká. Každé je jedinečné a každé je krásné.

9 měsíců v pohybu

Těhotenství je nádherné dobrodružství plné překvapení. Každý den nosíte pod svým srdcem nový život a s každým dnem se vaše tělo mění a přizpůsobuje, aby vyhovovalo potřebám vašeho dítěte. Bříško v těhotenství je symbol tohoto zázraku - toho, jak tělo pracuje, aby vyživilo, ochránilo a vynořilo nový život.

Užijte si každou fázi těhotenství, každý pohyb, který ve svém bříšku cítíte, každou změnu, kterou na něm vidíte. Jak pravil můj drahý Jakub když jsem byla těhotná, „Těhotenství je jen krátký okamžik v našem životě, ale nese s sebou velký dar - dar života". Tak se snažte vychutnat každý okamžik tohoto dobrodružství a buďte hrdé na své bříško, bez ohledu na to, jak vypadá!

Napsat komentář

*

*

*