Na co si dát pozor v těhotenství?

Před těhotenstvím: jak se správně připravit?

Pokud uvažujete o tom, že byste rádi založili rodinu, je dobré vědět, na co si dát před samotným těhotenstvím pozor. A stejně jako v přípravě na jakýkoliv velký životní projekt, i zde je pečlivé plánování a příprava nezbytné. A v ohledu na těhotenství to znamená například začít už nyní dbát na vyváženou stravu, pravidelné cvičení a dostatek odpočinku.

Možná to zní jako banální rada, ale věřte mi, že čím lépe se na těhotenství připravíte, tím lépe se budete v těhotenství cítit. Určitě si například začátkem zařaďte do jídelníčku dostatek potravin bohatých na kyselinu listovou, jako jsou listové zeleniny, luštěniny nebo celozrnné produkty.

První trimestr: co všechno tělo prochází?

Poté, co se u vás potvrdí těhotenství, nastupuje první trimestr těhotenství, který je pro mnoho žen náročný zejména díky tzv. ranní nevolnosti. No řekněme si to na rovinu, kdo se chce probouzet do dne s pocitem, že mu bude špatně? Aby toho nebylo málo, naše tělo prochází obrovskými hormonálními změnami, které mohou mít vliv i na naše nálady. A ne, nejste jediná, kdo má pocit, že se chová jako na houpačce.

Moje zkušenost je taková, že nejlepší je všechno brát s nadhledem a pokusit se zachovat co nejvíce pohody. Zkuste najít svůj způsob, jak si ulevit od nevolnosti - některým ženám pomáhá jíst menší porce jídla pravidelně během dne, jiným zase pomáhá například zázvorový čaj. A co se týká nálad - no, prostě se naučte říkat si "teď mám prostě hormonální výkyvy a je to normální."

Druhý trimestr: doba klidu?

Pak přichází druhý trimestr těhotenství, který mnoho těhotných žen popisuje jako období klidu. Nevolnosti už většinou přestávají, pupík ještě není tak velký, aby vám překážel, a můžete se těšit z příchodu nového člena do rodiny.

Ale ani tato doba není bez úskalí - například některé ženy mohou trpět bolestmi zad kvůli rostoucímu bříšku. Osobně jsem si pomáhala jóga cviky pro těhotné a chodila na masáže. A věřte mi, i když je pohoda v těhotenství důležitá, občas si můžete dovolit trochu si postěžovat. Jsme přeci jenom lidé a ne super hrdinky.

Aréna posledního trimestru

A pak je tady poslední trimestr. Velké břicho, neschopnost se dostatečně vyspat, nemožnost najít pohodlnou pozici, pocit, jako když nosíte meloun pod tričkem... Nevím jak vy, ale já jsem ho prožívala s obrovskou radostí a těšením na naše miminko, ale také s únavou a obavou z porodu.

Možná, že máte pocit, že už to nezvládáte, ale věřte mi, že všechno to úsilí stojí za to. Všichni vám řeknou, jak je mateřství nádherné, ale až když to zažijete na vlastní kůži, budete vědět, jaké to je. Takže, snažte se vychutnávat i poslední trimestr těhotenství, protože ač je to náročné, je to také poslední období, kdy máte své miminko celé pro sebe.

Co jíst - a co raději ne?

A co se týče stravy během těhotenství, je důležité si uvědomit, že teď jíte nejen pro sebe, ale také pro své rostoucí miminko. Z tohoto důvodu je mimořádně důležité, abyste se vyhnuli potravinám, které mohou být rizikem pro vaši těhotenskou infekci - jako jsou například syrová nebo nedostatečně tepelně upravená vejce, surové maso nebo ryby, nepasterizované mléčné výrobky atd.

Naopak zkuste zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na železo (jako na př. červené maso, luštěniny), vápník (mléčné výrobky, ořechy) nebo vitamín C (ovoce jako pomeranče, kiwi). A nebojte se ani zdravých tuků, jako jsou například ořechy, semínka nebo avokádo. Je to pro výživu vašeho miminka a vaši těhotenskou pohodu mimořádně důležité.

Málo známé těhotenské obtíže

Myslím, že do této doby jsme spolu probraly spoustu těch nejznámějších těhotenských obtíží. Ale co takové ty méně známé? Tak třeba zácpa. Ano, ani tohle téma nelze při těhotenství obejít. Je to způsobené nárůstem hladiny progesteronu, který zpomaluje trávicí systém, a zároveň rostoucím bříškem, které tlačí na střeva. Úlevu vám přinese dostatečný přísun vlákniny a tekutin, a nepřeceňujte také pravidelnou fyzickou aktivitu.

A co takové otoky nohou a křeče? K tomu může přispívat nárůst tělesné hmotnosti a těhotenský hormon relaxin, který uvolňuje vazy a klouby v těle. Napomoci může pravidelný odpočinek s nohama vzhůru, vlažné koupele a masáže. Příjemné a užitečné - win-win, nemyslíte?

Emoce v těhotenství: rollercoaster

A nakonec bych chtěla zmínit emoce během těhotenství. Vždyť to je takový ten velký emocionální rollercoaster, že? Jednu minutu se cítíte jako na vrcholu světa, plná očekávání a předtuchy, a tu další se cítíte naprosto vyčerpaná a přetížená. Někdy můžete mít pocit, že jste na to sama, ale věřte mi, že nejste. Není žádná hanba mít strach nebo se cítit přetížená.

Do života každé ženy vstoupí těhotenství jako obrovská změna a je naprosto normální, že to s sebou nese i pocity nejistoty a strachu. Ale věřte mi, když říkám, že stojí za to. Protože ať už je cesta těhotenstvím jakákoliv, na konci vás čeká neocenitelná odměna - vaše miminko.

Napsat komentář

*

*

*