Co je to funkční sterilita?

Co je to funkční sterilita?

Někdy je otázka otázka. A jindy je to takový ten zapeklitý háček, co vás nutí se zarazit, zamyslet, a hledat odpovědi. Dneska se budeme bavit o funkční sterilitě. Ne, nečekejte žádné truchlivé nářky nebo tiché vzdychy. Já jsem optimista, věřím na stránky plné pestrých a životem pulzujících příběhů. A třeba i na to, že funkční sterilita má svůj zlatý kraječek - pro sebe, pro své blízké nebo třeba pro lidi, které teprve potkáte.

Vše začíná definicí

Abychom mohli pokračovat, potřebujeme si definovat, co to vlastně funkční sterilita je. Ve své nejjednodušší definici, funkční sterilita je stav, kdy takový ten základní fyziologický proces, který obvykle vede k tomu, že se buněčkami začne tvořit nový život, selhává, nepodaří se, dutě zní. Jestliže je vás pár a po více něž roce nechráněného styku se nestane to, co byste očekávali, pak byste mohli být funkčně sterilní. Ale nezoufejte, funkční sterilita není nepřekonatelná překážka. Je to krok na cestě, někdy těžký, ale zase ne tak nemožný, jak by se zdálo.

Můj příběh

Ano, mám vlastní zkušenosti s funkční sterilitou. Nenastupuji na tento rozhovor jako někdo, kdo má jen akademické znalosti, ale jako někdo, kdo už to prošel. Nebylo to jednoduché a trvalo to déle, než bych si přála. Měla jsem dvě děti, Emila a Kláru, a měla jsem pocit, že má rodina ještě není úplná. Tak jsme se s manželem rozhodli pro třetí dítě, avšak přišly komplikace. Po delší době neúspěšných pokusů jsme se rozhodli vyhledat odbornou pomoc a byla nám diagnostikována funkční sterilita.

Nebezpečí funkční sterility

Stejně jako u kterékoliv jiné diagnózy, i funkční sterilita může přinést své nebezpečí a nástrahy. Může to být stres a emoční napětí, které mohou vést k výkyvům nálad a problémům v partnerských vztazích. Ale to není jediné nebezpečí. Není tajemstvím, že funkční sterilita může negative ovlivnit i vaše fyzické zdraví. Je to jako se obout do nesprávné boty. Ten nepříjemný pocit, kdy víte, že něco není v pořádku, ale nemůžete najít ten šroubek, co se povolil.

Možnosti léčby

Dost často se setkávám s otázkou, jestli je skutečně možná nějaká léčba. Milý čtenáři, není to tak beznadějné, jak by se zdálo. Ano, léčba je možná a existuje mnoho různých možností, jak řešit funkční sterilitu. Jenomže, musíme si uvědomit, že každá léčba je individuální a co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. To je první a nejdůležitější pravidlo, které musíme mít na paměti.

Společnost a funkční sterilita

Nemůžeme si dovolit ignorovat vliv společnosti na naše vnímání sterility. Přiznám se, že i já jsem se cítila pod tlakem, když se mi nedařilo otěhotnět. Člověk si nemůže pomoct, ale někdy si připadá jako selhání. A to je něco, s čím se musíme vypořádat - jak jako jedinci, tak jako společnost. Sterilita není selhání. Je to výzva, kterou musíme překonat.

Úspěšný závěr

Konec mého příběhu je šťastný. My jsme překonali naši funkční sterilitu a dnes máme rodinu, kterou jsme si vždy přáli. Neměla bych ale zapomenout dodat, že to není vždy tak jednoduché. Někdy to trvá déle, někdy se nám nedaří. Ale to není důvod na skleslost. Je to součást cesty, kterou musíme procházet, a je důležité vzpomenout, že nejsme na této cestě sami.

Napsat komentář

*

*

*