Předzvěsti porodu: Jak rozpoznat, že se blíží den D

Předzvěsti porodu: Jak rozpoznat, že se blíží den D

Příznaky, které není možné přehlédnout

Prvním a základním znamením, že porod je na spadnutí, jsou pravidelné kontrakce. Ty pravidelné, které přicházejí ve stálých intervalech a postupně se zkracují, signalizují, že se děložní čípek začíná roztahovat a vy se můžete kdykoliv ocitnout v porodnici. Ovšem někdy je zaměńujeme se tzv. Braxton-Hicks kontrakcemi, což jsou 'falešné' kontrakce, které mohou vzniknout již v druhém trimestru těhotenství. Je dobré se naučit je rozeznávat - pravé kontrakce jsou silnější, pravidelné a trvají delší dobu.

Stejně intenzivní je i zvýšená činnost střev, což může být doprovázeno průjmem. Tělo se tak do určité míry 'čistí' a připravuje na příchod miminka. Nepříjemné, ale velmi významné je také odloučení hlenové zátky, která chránila vstup do dělohy během těhotenství – její uvolnění může signalizovat, že porod začne během několika dalších dní či hodin.

Emoční změny a nesting

V posledních týdnech před porodem může dojít ke změnám ve vaší emoční stabilitě. Cítíte-li se náhle více unavená, podrážděná, anebo naopak plná energie a touha něco vytvořit, 'hnízdo' pro vaše miminko, může to být znakem blížícího se porodu. Tento fenomén se nazývá nesting, a má hluboké kořeny v našich biologických instinktech – je to vlastně předtušení, že brzy bude potřeba zajistit pro nového člena rodiny bezpečný prostor.

Snížení břicha a lepší dýchání

Jedním ze signálů, že se blíží porod, je i snížení břicha. Miminko se přesouvá níže do pánevní oblasti a připravuje na svůj velký den - odchod z dělohy do světa. To má za následek, že začnete lépe dýchat, protože zmenší tlak na bránici. Nicméně s tím je spojeno častější močení, neboť se zvětšený tlak přesouvá na močový měchýř.

Změny děložního čípku

Zrání děložního čípku je jedním z nejenomnějších předzvěstí porodu. Váš lékař pravděpodobně během těhotenských kontrol sleduje jakýkoliv pokrok v dilataci (roztahování čípku). Když se blíží porod, začne se děložní čípek měknout, zkracovat a otevírat, což je proces zvaný efacement. Tento proces je nutný pro to, aby mohlo dítě projít porodními cestami.

Tělové signály a odpočinek

S blížícím se porodem můžete mít pocit únavy, což je důležité vzít na vědomí a dopřát si dostatečný odpočinek. Vaše tělo signalizuje, že potřebuje shromažďovat energii pro nadcházející výkon – porod. Zároveń je však důležité udržet určitou míru fyzické aktivity, aby byl příchod miminka co nejřídhlejší.

Příprava na porod a batolecí taška

Týdny a dny před porodem je rovněž dobré zkontrolovat, zda máte připravenou 'batolecí tašku' – tašku, ve které máte všechny nezbytnosti, které budete potřebovat jak pro sebe, tak pro miminko, po dobu, co budete v porodnici. Pokud máte již tašku připravenou, věnujte se kultivaci klidného prostředí a klidné mysli - meditace a dýchací cvičení mohou pomoci uklidnit nervy a připravit se na velký den.

Napsat komentář

*

*

*