Co se dělá na 13 létě prohlídce?

Co se děje u předpubertální mládeže

Každá máma asi zná ten pocit, když se její malý andílek začne měnit v pubertální potvoru. Víte co tím myslím, že? Víte, ten moment, kdy uvaříte oběd a namísto radostného skřehotu jen uslyšíte nespokojené zamručení a pocit, že jste něco udělala špatně. Vždyť je to jen oběd! Tak se stalo i u nás doma. Má starší Marťa začala být náladová, nepředvídatelná a někdy i trochu hrubá. V tu chvíli jsem si uvědomila, že je čas na 13letou prohlídku.

Co je to ta trináctiletá prohlídka a proč je tak důležitá?

Trináctiletá prohlídka, to je něco, na co by si měli rodiče dát pozor. Když jste jako já a tápete v temnotě, vězte, že jste ne sami. Toto je období, kdy se děti začínají stávat dospělými, začínají se měnit a některé ty změny mohou být trochu zmatené, náročné a možná i trochu děsivé. Ale nebojte se, všechno to má svůj důvod a je to naprosto normální.

Příprava na prohlídku

Než jsem Marťu vzala na prohlídku, chtěla jsem se připravit. Vorala jsem se ulicemi Brna a sháněla vše potřebné: lékařské záznamy, školní vysvědčení, zápisky z jejího deníku (doufám, že mi to jednou odpustí). Na prohlídce se totiž kouká na všechno. Nejen na to, jak se dítě fyzicky vyvíjí, ale i na jeho duševní rozvoj. Psychiatr je svým způsobem i detektiv, který hledá stopu k pravdě v každém malém detailu.

V naší rodině máme ustálený rituál. Když se blíží dětem prohlídka, beru to jako výzvu. Ráda se o všechno postarám sama a pečlivě připravím vše potřebné. Posbírám všechny dokumenty a vezmu si den volna, abych mohla být s dětmi. Jakub, můj manžel, se snaží popustit otěže a nechat mě, ať to zařídím. I když někdy má pocit, že by mohl věci udělat lépe (a měl by pravdu), ví, jak je to pro mě důležité.

Cesta k doktorovi

Být matka je jako být řidička rallye - jste neustále na cestách, zvláště když máte děti v tomto věku. Někdy se cestou zastavíme na oběd, nebo pokecáme o tom, jak proběhl den. Jakub občas říká, že se cítí, jako by měl dům na kolech. Ale co už, je to součást života s dětmi.

Poté co jsme dorazili k doktorovi, bylo třeba projít celou řadou testů. Kromě standardních fyzických prohlídek se zaměřují i na duševní zdraví dětí. Marťa musela odpovědět na otázky o svých pocitech, kamarádech, škole atd. Bylo to pro ni trochu obtížné, ale dokázala to zvládnout jako šampionka.

Závěry a další kroky

Možná si myslíte, že prohlídka je konec cesty. Ale opak je pravdou. Prohlídka je pouze začátek další cesty - cesty ke dospělosti. Na základě vyšetření jsme se s Marťou a lékařem bavili o jejích plánech do budoucna, o tom, jak se cítí, a jaké má obavy. Měly jsme velmi otevřenou a upřímnou konverzaci, kterou jsem považovala za velmi prospěšnou.

Pracujeme na tom, abychom Marťe pomohli co nejlépe připravit se na pubertu a vše, co s sebou přináší. I když bude těžké, víme, že ji to posílí a připraví na život jako dospělé. A to je to, co chceme pro naše děti - abyste byli silní, zdraví a šťastní.

V současnosti, moje kočka Luna, jakoby cítila naše starosti a nudy se snaží nás pobavit svými kousky. Máme z ní opravdu radost.

Důležitost trináctileté prohlídky

No a jaký je tedy závěr? Trináctiletá prohlídka je důležitá. Není to jen nějaký zbytečný formalismus, ale je to nezbytný krok k tomu, aby se naše děti mohly stát zdravými a šťastnými dospělými. Takže, když přijde čas a vaše dítě dosáhne tohoto věku, neváhejte a domluvte si termín prohlídky.

Na toto všechno se těšíme a jdeme do toho hlavou napřed. Přeji vám mnoho úspěchů na vaší cestě!

Napsat komentář

*

*

*