Co se dělá na 15 leté prohlídce u gynekologa?

Úvod do prohlídek u gynekologa

Moje první návštěva u gynekologa byla jako šok. Upřímně řečeno, byl to zážitek, který mi dnes přijde komický. Ale dámy, víte, co se děje u gynekologa při 15leté prohlídce? Pokud ne, pak jsem tady, abych vám to vysvětlila. Dokonce jsem připravila seznam tipů a porad, které vám pomohou se připravit.

Příprava na prohlídku u gynekologa

Vaše první gynekologická prohlídka by měla proběhnout v období, kdy dosáhnete věku 15 let. Přestože je tato myšlenka pro mnohé dívky děsivá, je důležité se na ni řádně připravit. Dát si sprchu, oholit nebo oříznout 'tamtam dolů', nosit volné oblečení a nechat bižuterii doma, jsou základní kroky, jak se připravit na návštěvu. Ta sprcha není jen o hygieně, ale také o uklidnění a psychické přípravě.

Není se čeho bát

Gynekologické prohlídky mohou být nepříjemné, ale rozhodně nejsou důvodem k obavám. Doktor je tam, aby vám pomohl, a pokud se cítíte nepohodlně nebo dokonce bojíte, měli byste to rozhodně říci. Gynekolog je odborník, který je tu pro váš zdravotní prospěch a je zvyklý na různé situace a míry nervozity. Vždy je lepší o svých obavách mluvit, než v nich mlčky trpět.

Co očekávat od prohlídky

První věc, kterou musíme mít na paměti, je, že každá prohlídka je jiná. Nicméně existují určité standardní postupy, které byste měli očekávat. Doktor se bude ptát na vaši menstruační historii, vaše sexuální zkušenosti a jaké antikoncepční metody používáte. Prohlídka obvykle začíná vizuální prohlídkou, při které lékař zkontroluje zevní orgány, a pokračuje interní prohlídkou, kdy ověří stav dělohy a vaječníků. A konečně, je možné, že lékař provede i PAP test, který slouží k detekci rakoviny děložního čípku.

Uklidnění a komunikace je klíčem

Jedním z nejdůležitějších aspektů při návštěvě gynekologa je komunikace. Je důležité hovořit odepředu o vašich obavách či strachu, probrat jakékoli potíže, kterých jste si všimla, a také se zeptat na cokoli, co vás zajímá. Nebojte se být upřímná a otevřená, doktor je tam pro vás a informace, které dostane, mohou být klíčové pro vaše zdraví.

Po návštěvě u gynekologa

Po prohlídce může dojít k mírnému nepohodlí, které by ale mělo rychle odeznít. Pokud se nepohodlí nezlepšuje nebo pokud máte nějaké další znepokojující symptomy, je důležité se s lékařem spojit. Dále je důležité si všímat svého těla a sledovat jakékoliv změny, které by mohly naznačovat zdravotní problémy.

Nemůžeš vynechat tuto kontrolu

V závěru chci jen připomenout, že roční prohlídky u gynekologa jsou důležité pro výchovu každé mladé ženy. Mé rady jsou: nehledejte výmluvy, neodkládejte to, nebojte se. Je to naprosto přirozená součást zdravotní péče a je důležité ji brát vážně. A pamatujte, že lékař je tam pro vás a vaše zdraví je pro ní (či něj) prioritou.

Na závěr mi dovolte malý osobní příběh: když jsem šla na svou první prohlídku, byla jsem tak nervózní, že jsem zapomněla vzít své osobní věci do ordinace a doktor se musel vracet zpět do čekárny pro můj sprchový gel a ručník. No a nakonec přišla i moje kočka Růženka, která mě jaksi následovala až do ordinace. Takže se opravdu nemáte čeho bát, vaše prohlídka asi nebude tak trapná jako moje!

Napsat komentář

*

*

*