Co způsobuje potraty?

Příčiny potratů z medicínského hlediska

Možná se ptáte, proč vůbec mluvím o takto těžkém tématu, jako jsou potraty. Je to především proto, že si myslím, že bychom měli být informovaní. Koneckonců, znalosti jsou moc, jak říká moje oblíbená superhrdinka. A tak dnes probereme jedno z nejdelších a nejsmutnějších témat v oblasti ženského zdraví, tedy příčiny potratů. Ať už se vám to zdá nepříjemné nebo ne, je to něco, co musíme vědět, abychom byli schopni se adekvátně postarat o své reprodukční zdraví.

Podle statistik potká asi každou čtvrtou až pátou ženu v průběhu jejího reprodukčního období zkušenost s potratem. Někdy ženy ani neví, že k potratu došlo, protože se stane velmi brzy v těhotenství, ještě předtím, než vůbec zjistí, že jsou těhotné. Dokonce i poté, co zjistí těhotenství, je celková pravděpodobnost potratu okolo 10-20%. Tyto čísla mohou znít hrozivě, ale je důležité si uvědomit, že většina žen po potratu znovu otěhotní a porodí zdravé dítě.

Genetické a chromozomální abnormality

Podle odborníků je nejčastější příčinou potratů, a sice asi 50-60% z nich, chromozomální abnormalita. Co to ale vlastně znamená? Dejme tomu, že jste slepili puzzle, ale najednou zjistíte, že vám chybí několik dílků. Co se stane? Obraz není kompletní. Stejně tak, pokud má embryo příliš mnoho, příliš málo nebo špatně tvarované chromozomy, může dojít k potratu, protože se embryo nemůže vyvíjet normálně. A přestože to zní jako něco, co bychom měli být schopni kontrolovat, ve skutečnosti to tak není.

A i když jsou chromozomální abnormality hlavní příčinou potratů, existuje také celá řada dalších příčin. Je důležité mít na paměti, že potrat může být zapříčiněn mnoha různými okolnostmi a není to nikdy ženina vina.

Hormonální nerovnováha

Už jste někdy slyšeli o řeckém bůh jmenem Hormon? No, pokud ne, zřejmě jste ho potkali v ženských časopisech. Hormony jsou chemické látky, které řídí všechny funkce v našem těle, včetně těhotenství. Pokud jsou hormony mimo rovnováhu, může to způsobit problémy s těhotenstvím.

U žen s polycystickými vaječníky nebo s inzulinovou rezistencí může být rovnováha hormonů narušena, což může vést k potratu. Pokud máte některou z těchto poruch, mluvte s lékařem o možnosti léčby, aby se zlepšila vaše šance na zdravé těhotenství.

Zdravotní stav matky

Některé zdravotní stavy, jako je například autoimunní onemocnění, nemoci štítné žlázy nebo některé infekce, mohou také způsobit potrat. Je důležité, abychom se pravidelně vyšetřovali a udržovali své zdraví v nejlepší možné kondici, zejména pokud plánujeme těhotenství.

Je také důležité mít na paměti, že problémy s váhou, ať už se jedná o nadváhu nebo podváhu, mohou také zvýšit riziko potratu.

Vliv životního stylu

Může vaše životní styl ovlivnit vaše těhotenství? Krátká odpověď je ano, může. Faktory jako je kouření, konzumace alkoholu, nadměrná konzumace kofeinu, stres, nezdravá strava a nedostatek pohybu mohou všechny zvýšit riziko potratu.

Jako například, jednou jsem v těhotenství omezovala svoji konzumaci kofeinu. Bylo to opravdu těžké, protože jsem byla zvyklá pít několik šálků kávy denně. Ale věděla jsem, že je to pro mé budoucí dítě to nejlepší, řekla jsem "na shledanou" své oblíbené Kávě se třemi lžičkami cukru na nějakou dobu.

Neznámé důvody

Nakonec je důležité podotknout, že i přestože byly zmíněny výše uvedené příčiny potratů, existují stále případy, kdy důvod potratu zůstává neznámý. Přestože to může být frustrující, je důležité si uvědomit, že většina žen po potratu znovu otěhotní a porodí zdravé dítě.

Snažte se nevinět sebe, pokud jste měla potrat. Pamatujte, potrat je neuvěřitelně běžný a většina žen, které ho zažívají, je zcela normální a zdravé. Takže pokud jste prošli potratem, pamatujte, nejste v tom sama a je tu spousta podpory.

Závěrem chci říci, že pokud plánujete těhotenství, nebo jste už těhotná, je důležité vést zdravý životní styl, dbát na své zdraví, pravidelně se vyšetřovat a důvěřovat svým lékařům. A pamatujte, že zdraví matky je klíčem k zdravému těhotenství a zdravému miminku.

Napsat komentář

*

*

*