Jak často se chodí na gynekologii?

Význam pravidelných návštěv gynekologa

Myslím, že si všichni, kteří sedí ve dveřích svých gynekologů a nervózně klopácejí, pravděpodobně dělají totéž: „Jak často se chodí na gynekologii?“. No, pravidelné návštěvy gynekologa jsou nezbytné pro udržení našeho zdraví. Ale kolik je toho "pravidelně"?

Voila, tak se vítejte v mé hektické realitě. Jsem matkou dětí, Klára a Šimon, přátelíčkem našeho psa Hledíka, a přitom jsem také žena

Nechci jen mít dojem, že jsem zdravá. Chci být jistá. A to je důvod, proč je návštěva gynekologa tak důležitá. Chci vědět, že mé tělo pracuje tak, jak má, a včas identifikovat potenciální problémy, abych mohla jednat.

Gynekologická prohlídka pro dospívající

Pravidelné návštěvy gynekologa by měly začít v době, kdy dospívající dívka vstupuje do puberty, obvykle někdy mezi 13. a 15. rokem. Neděsíte se, rodiče, návštěvy gynekologa v tomto věku jsou především informační povahy a provádí se zde především základní, externí vyšetření.

Lekce anatómie, informace o menstruaci, antikoncepci a sexuální zdraví - to vše je součástí tohoto prvního schůzku. Je to pro dceru velmi důležité, aby byla v těchto klíčových letech velmi informována.

Pravidelná gynekologická prohlídka pro dospělé ženy

Pro dospělé ženy je doporučení navštívit gynekologa alespoň jednou ročně. Tato návštěva je klíčová, protože obsahuje všechny rutinní kontroly a testy, jako je například test na cervikální rakovinu.

Ať už jsem šťastná nebo nervózná, moje roční rutina zahrnuje Papanicolaua test (PAP) na detekci prekancerózní a kancerózních buněk na děložním hrdle. Je to nepříjemné chvíle, ale jsem vděčná za prevenci, kterou to nabízí.

Gynekologická prohlídka během těhotenství

U žen, které jsou těhotné nebo plánují těhotenství, se doporučuje navštívit gynekologa častěji. Kontrola ženy během těhotenství zajišťuje, že je jak matka, tak dítě bezpečné a zdravé.

Můj první jízdní řád pro těhotenství byl plný návštěv u lékaře, z toho důvodu, aby se zajistilo, že vše funguje, jak má. I když to může být náročné a stresující, vědomí, že jsem krok napřed při péči o mě a mé nenarozené dítě, stojí za to.

Sexuální zdraví a kontrole antikoncepce

Nemusíte jít na gynekologii jen když je problém. Měli bychom být tak zodpovědní za naše sexuální zdraví, jako za jakýkoli jiný aspekt našeho zdraví.

Navštěvy gynekologa jsou velmi prospěšné pro kontrolu antikoncepce, diskusi o možnostech a vyhodnocení, zda je vaše současná antikoncepční metoda ideální pro vás. Gynekolog také může poskytnout další poradenství a testy na pohlavní choroby.

Gynekologická prohlídka pro ženy po menopauze

I když je menopauza časem přechodu, je to také čas vysoce důležité pro návštěvy gynekologa. Menopauza přináší vlastní sadu změn a problémů a ženy by měly být proaktivní ve vyhledávání péče, aby zajistily své zdraví

Je to také dobou, kdy se zvyšují rizika spojená s gynekologickými problémy, jako je rakovina dělohy a rakovina vaječníků. Proto je důležité pokračovat v pravidelných vyšetřeních a zdravotních kontrolách, i když menstruace již neprobíhá.

Kdy jít na gynekologii mimo regularní kontrolu

Nebude vždy jen jednou ročně. Může být situací, kdy byste měly vyhledat svého gynekologa mimo tyto pravidelné kontroly, zejména pokud zažíváte nějaké neobvyklé příznaky, jako je nevysvětlitelná bolest, nepravidelná menstruace, neobvyklý výtok, nebo pokud se domníváte, že jste těhotná.

Vězte, že je v pořádku vyhledat pomoc, kdykoli cítíte, že je to potřebné. Není třeba čekat na svůj roční kontrolní termín, pokud se cítíte nepohodlně nebo máte obavy.

Prevence je lepší než léčba

Láska k našemu tělu znamená starat se o ně a zajistit mu co nejlepší péči. To je vše v naší mocí. Gynekologická péče je klíčem k našemu zdraví, bez ní bychom se mohli dostat do zanedbaných problémů, které by se mohly stát vážnými.

Mějte na paměti, že je vždy lepší předcházet problémům, než se je pokoušet napravovat. Buďte svým vlastním hrdinou a postarejte se o své zdraví ještě dnes. Pravidelné vyšetření u gynekologa je stejně důležité jako pravidelný fitness trénink nebo správná strava.

Napsat komentář

*

*

*