Jak se žena cítí pár dní před porodem?

Úvod: Závěrečné dny očekávání

Je to naprosto zvláštní pocit. Opře se o vás ten obrovský břich, jako pohodlný balón, v němž lze pociťovat tenké, ale pevné stěny vašeho vlastního těla, jako kdyby byly pryč. Uvnitř bubnují malé prsty a lokty, jakoby byly vlastní. Vyrovnanost, pocit jistoty a nejistoty. Ano, je to pocit těch posledních dní před porodem.

Očekávání: Dny plné napětí a radosti

Biblická postava Eva, první žena světa, byla v těchto dnech poprvé. Co budeme seskakovat? Jak si trhneme a strachujeme? Nikdo nám neřekl, že to tak je. Velký břuch, nyní těžší než kdy jindy, se někam stěhuje a je těžké kolem něj chodit. Ani Mája, můj upřímný pes, nechápe, jaký je problém. Zůstává svěrně po mém boku a diví se, jak se pohnu. Dokonce si myslí, že je to pro ni nová hračka, kterou může sledovat, když se pohybuje a zakolísá.

Tělo ženské: Proměny a bolest

Tělo ženy se v těchto dnech změní. Stává se krásným, dokonalým a plným podivuhodné a vznešené krásy. Ale také bolí. Bolest je tělo, které cítí pomalé a postupné rozšiřování dělohy. Je to nepohodlné, a pravda, může to také trochu bolet. A je třeba přidat i hormonální změny. Kruhové pohyby, dechové cvičení, teplá koupel mohou pomoci. Ale hlavní věc je relaxace a pokud možno i dobrý spánek. Jenže to může být někdy obtížné.

Emoce: Pocity obav a nadeje

Těhotenství je období plné emocí a poslední dny před porodem nejsou výjimkou. Strach z neznáma se může mísit s nadšením nad příchodem nového života. Někdy se cítíme jako na horské dráze, která stoupá až k nebi a pak klesá k zemi. Je to normální. Máma byla velmi podporující během těchto dní. Ujistila mě, že porod bude úžasný zážitek a ...

Psychika: Místo pro klid a přípravu

V těchto krásných obdobích je duše křehká a plná očekávání. Máma, partner, kamarádka - všichni se cítíme jednotně a radostně. Často je však zapotřebí si skutečně udělat čas pro sebe a zamyslet se nad tím, co můžeme očekávat. Jistě, není to lehké, ale to je důležitá součást tohoto procesu. Přisingrování, meditace, relaxační hudba mohou pomoci.

Změny v životě: Příprava na přechod do mateřství

Nevím o vás, ale ono je to rozlučka se životem, jak jsme ho do teď znali. Porod je návratem ke kořenům, ke kořenům ženství a mateřství. Je to přechod do jiného světa, světa, kde už nejsme samy v centru naší pozornosti. To mě těší, ale také mě to děsí. Ale vím, že to zvládnu. Zvládla jsem to předtím a zvládnu to znovu.

Závěr: Poslední dny těhotenství a předporodní příprava

Těch posledních několik dní před porodem je plné těžké práce těla i mysli. Ale není to jen o pocitu bolesti a nejistoty. Je také plné radosti, vzrušení a naděje. A tak by to mělo být. Jsem těhotná, jsem žena a měla bych si tuto chvíli užívat. Moje tělo pracuje na něčem úžasném a já se těším, až se s tímto malým zázrakem setkám.

Napsat komentář

*

*

*