Jak spát po porodu?

Význam spánku po porodu

Spánek, tento zázračný lék našich těl, je po porodu stále častěji přehlížen a zanedbáván. Představte si, že jste právě porodila ten nejcennější dárek, malého človíčka, který je plně závislý na vás. V těhotenství jste byla plná energie a nadšení, ale po porodu vás možná ovládne únava a vyčerpání. Znáte to, přeci jen, each of us has been there. Jakuba to trochu překvapilo. Říkal mi: "Lenko, vždyť jsi toho tolik zvládala." Ale právě proto je důležité se dostatečně vyspat.

Proč je pro ženy po porodu tak těžké dostat se do řádného spánku?

Rozhodně to není tím, že bychom to nechtěly. Ale v (novo)maminečkovském módu je něco na oblibě "workaholismu." Možná si říkáte, že je to nonsense, ale věřte nebo ne, je to pravda! Když jsem se zrovna nedívala na Lunu, jak se válela na gauči, probírala jsem se hromadou prádla, plen nebo jsem dokonce krmila našeho malého človíčka. Rezervní čas na odpočinek byl jako bílý jednorožec. A právě to je ten problém. Pokud chceme být pro naše děti skvělými maminkami, je třeba někdy také odložit mop a naroubovat se na zásuvku s nápisem "pletiva."

Tipy a triky, jak efektivně zvládnout spánek po porodu

Jedním z nejdůležitějších kroků na cestě ke kvalitnímu spánku je změnit náš pohled na odpočinek. S Jakubem jsme si v určitém bodě uvědomili, že kvalitní spánek neznamená zvládnout spát celou noc. Ale spíše využít každý volný okamžik k odpočinku a regeneraci. Ať už to znamená uniknout na 20 minut do koupelny, přečíst si pár stránek knížky nebo si udělat krátký power nap. Jakub mi v tomto hodně pomáhá, ať už hymnou svých hradeckých ponožek, nebo prostým "Mámo, jdi si lehnout, já to zvládnu." Každý takový okamžik je na nezaplacenou.

Role partnera ve vašem spánkovém režimu

Jak jsme se právě bavili, partner a jeho podpora jsou elixírem kvalitního spánku. S Jakubem jsme hledali různé způsoby, jak se v našem novém uspořádání vyspat. Jednou z nejlepších strategií bylo rotovat se v noci u malého naší rodiny. Když jeden z nás nemohl spát, tak druhý přebíral štafetu. To poskytovalo nám oběma, jak potřebné hodiny spánku, tak i hodiny kvalitního času s naším malým.

Vliv stravy na kvalitu spánku

Co jíte, může mít vliv na kvalitu vašeho spánku. Tělo se po porodu snaží regenerovat a potřebuje hodně energie. Proto jak jíte, tak i co jíte, může mít vliv na to, jak dobře se cítíte a jak rychle se zotavíte. Některé potraviny, jako je třeba banán, jogurt nebo ořechy, můžou podporovat kvalitní spánek díky svému obsahu látka jménem tryptofan. Tato aminokyselina pomáhá produkovat serotonin, hormon štěstí, který je nezbytný pro kvalitní spánek.

Používejte relaxační techniky pro podporu kvalitního spánku

Relaxace je nejen o vypnutí, ale také o dobití. Meditace, jóga, nebo dokonce jen dýchání může být mocný nástroj pro podporu vycizení a obnovy. Když jsem se poprvé naučila meditovat, cítila jsem se jako pokrečený Buddah ... Kdyby nám někdo řekl, že mé pokusy o meditaci budou končit smíchem, nevěřila bych. Ale teď vidím, že je to silná zbraň v boji za odpočinek a klid. Jakub mi dokonce vyrobil laminovaný průvodce dýchacími technikami, který visí v naší ložnici. Je to takový naš malý oáza klidu.

Vliv hormonů na kvalitu spánku

Nemůžeme zapomenout na hormony. Ty malé chemické posly, které vytváří naše tělo, mají kolosální vliv na to, jak se cítíme a chováme. Po porodu může být úroveň hormonů velmi výkyvná. Hormony, jako je estrogen a progesteron, hrají klíčovou roli v regulaci spánku a bdělosti. Je důležité sledovat signály našeho těla a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc.

Závěr

Spánek je klíčový pro naši pohodu a obnovu po porodu. Nezdráhejme se využívat každé příležitosti pro odpočinek a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. Vzpomeňte na mé příklady, je důležité brát sebe a svou pohodu vážně. A vždy si pamatujte - kdo spí, ten nepečuje!

Napsat komentář

*

*

*