Kam volat při porodu?

Předem plánované vs nouzové volání

Dobrý den, milé maminky a ti, kteří se jimi teprve stanou! Já, Veronika, jsem tu zase s další dávkou užitečných informací pro budoucí maminky. Dokážu si představit, jak nervózní jste v tento čas, takže dnes se zaměříme na to, co dělat, když bude porod na dosah ruky. Nabízím vám své zkušenosti, lepší přípravu a méně stresu. Co si myslíte? No tak, pojďme do toho!

Každá těhotná žena si pokládá otázku: „Co když začne porod v noci, o víkendu nebo když nebudu doma?", „Jaké číslo mám v takovém případě volat?". Ať už jste organizovaní a máte vše naplánováno dopředu, nebo jste spontánní, je třeba vědět, koho kontaktovat, když se vaše tělo rozhodne, že je čas. Porod je něco, co si opravdu nemůžeme naplánovat, a tak je důležité mít připravený plán pro nouzové situace. Uklidněte se, dýchání je důležité - a nejenom u porodu!

Kontakty na porodnická oddělení a porodní asistenty

Jestliže jste se rozhodli pro porod v nemocnici, nejprve kontaktujte porodnické oddělení nemocnice, kde plánujete porodit. Jestliže jste se ale rozhodli pro alternativní porod, měli byste mít k dispozici telefónní číslo na vašeho porodního asistenta. Nezapomeňte, nenechejte to na poslední chvíli!

Číslo porodnické kliniky by mělo být zapsáno na vizitce, kterou dostanete. Stejně tak telefon na porodního asistenta, pokud jste se rozhodli pro domácí porod. Ujistěte se, že tato čísla máte vždy při ruce – uložte si je do telefonu, napište na nástěnku, dejte je do peněženky. A samozřejmě nezapomeňte učinit totéž pro partnera či ostatní členy rodiny. Pokud byste nemohli volat, je důležité, aby věděli, koho kontaktovat.

Jak poznat, že je čas volat

Nejsem doktor, ale jako matka mohu potvrdit, že každý porod je jiný. Mé zkušenosti však mohou být pro vás přínosné. Stejně jako já, i vy budete pravděpodobně chtít zůstat doma co nejdéle před tím, než půjdete do porodnice. Vždyť doma máme nejvyšší komfort, můžeme se volně pohybovat, jíst, pít a sprchovat se. Pokud vám ale začne praskat voda nebo pokud máte kontrakce, které jsou pravidelné a stále intenzivnější, je čas volat.

Pamatujte na to, že porod může trvat dlouho, obzvláště u prvorodiček, takže není třeba spěchat. Volání záchranky je nouzová situace a mělo by se to dělat jen v případě, kdy je váš život nebo život vašeho dítěte v ohrožení. Ale pokud cítíte, že je něco špatně, raději zavolejte lékaře nebo porodníka a poraďte se s nimi.

Číslo na záchranku

Pokud nastane situace, kdy není možné kontaktovat lékaře ani porodní asistenta a máte pocit, že jde o život ohrožující situace, nebojte se volat záchranku na číslo 155. Tyto případy se týkají situací, kdy porod začíná předčasně, nebo kdy začnete cítit silné bolesti nebo extrémní krvácení, které není spojeno s odchodem čípku.

Já sama jsem zažila jen jednou takovou situaci, a to když mi praskla plodová voda a byla jsem sama doma s Břetislavem, když byl ještě malý. Dokázala jsem ale zavolat záchranku a oni dorazili velmi rychle a odvezli mě do nemocnice, kde jsem bezpečně porodila. Muži a ženy, kteří pracují v záchranné službě, jsou vycvičení, aby vám poskytli nejlepší možnou péči a oni budou k vám na cestě co nejdříve. Takže pokud máte pocit, že je vážně něco špatně, neváhejte zavolat na číslo 155.

Myslím, že jsme si dnes pověděli dost informací a doufám, že vám to nějak pomůže. Nezapomeňte, že porod je přirozený proces a většina z nich proběhne bez komplikací. Porod je nádherný zážitek a těšte se na něj. Já jsem vždy říkala, že když jsem porodila moje děti, byly to nejoblíbenější dny mého života. Takže hlavu vzhůru a těšíme se na náš malý zázrak. Hezký den všem!

Napsat komentář

*

*

*