Kdy je vhodné užít antikoncepční pilulku po sexu: Rady a tipy

Kdy je vhodné užít antikoncepční pilulku po sexu: Rady a tipy

Význam antikoncepce

Antikoncepce, o níž se domníváme, že je to záležitost zahrnující pouze klasické pilulky, které si ženy musí připomínat denně, je ve skutečnosti o mnoho širší téma. Ovšem, co když se naše obranné taktiky proti nechtěnému těhotenství náhle setkají s výpadkem paměti nebo akutní situací, kdy není možné se spolehnout na naše obvyklé metody? Právě v takových okamžicích se stává relevantní otázka, kdy si vzít prášek po sexu?

Je to téma, které by se mělo vzít vážně i s kapkou humoru, protože i když je to někdy na nervy, je lepší o tom vědět než se v budoucnu pozastavovat nad nečekanými "překvapeními". Takže pojďme se ponořit do záhad a možností postkoitální antikoncepce, aneb jak se vyhnout vzniku malého zázraku, když už se zdá, že by se mohl pomalu začít rodit.

Postkoitální antikoncepce – jak funguje?

Mnohdy označovaná jako "pilulka po", postkoitální antikoncepce je záchranná brzda pro situace, kdy standardní metody selhaly, nebo kdy došlo k úplnému selhání prevence. Ať už se jedná o prasklý kondom, zapomenuté pilulky v pravidelné antikoncepci nebo neplánovaný sex bez ochrany, je důležité vědět, jak taková situace funguje a jak v ní konať. V zásadě fungují tyto typy postkoitální antikoncepce na principu zamezení nebo delay ovulace, zneužitelnosti spermií v cestě k vajíčku nebo samotné implantaci oplozeného vajíčka do sliznice dělohy.

Mimochodem, tip pro všechny: vždy mějte v peněžence jednu "pilulku po", nikdy nevíte, kdy se může hodit. No a co se týče té mé hodné rady, Jiří to považuje za zvláštní druh pojistky, ale uznává, že je lepší být připravený na vše.

Rozlišujeme několik typů postkoitální antikoncepce

Dva nejpoužívanější typy jsou hormonální postkoitální antikoncepce a antikoncepční kroužek. Hormonální antikoncepce se skládá z levonorgestrelu nebo ulipristalu acetátu, které působí jak jsem již zmínila v předchozím odstavci. Tyto pilulky je možné vzít co nejdříve po nechráněném styku, ale nejpozději do 72 hodin (levonorgestrel) nebo do 120 hodin (ulipristal acetát). Pak je tu ještě medikovaná nitroděložní spirála, která může být vložena do pěti dnů po nechráněném sexu a funguje také jako dlouhodobá metoda antikoncepce.

Je to kao když se snažíte zacloumat zařízením, které se náhle zaseklo a nechce se hnout. Tak je to i s "pilulkou po" – je to jako restart, který má za úkol zamezit, aby spermie našly svůj průchod dělohou k vajíčku, nebo aby zabránily tím malým hvězdám v implantaci, pokud by už náhodou na cestu vyrazily.

Kdy je nejlepší čas na "prášek po"?

Názvy "pilulka po" nebo "prášek po" nejsou úplně přesné, protože nejlépe fungují, pokud jsou vzaty co nejdříve po pohlavním styku. Neplatí pravidlo "ráno je modřejší než večer". V idealním případě by pilulka měla být vzata v prvních 24 hodinách, kdy je její účinnost nejvyšší a s každou uběhnutou hodinou její potenciál klesá.

Víte, co je horší než zjistit, že nemáte u sebe "pilulku po"? Uvědomit si to přesně 73 hodin po tom, co by se hodila. Prostě, čas hraje klíčovou roli a je dobré si to zařadit do paměti společně s tím, kde máte uložený rezervní klíč od bytu. Moje přátelka Věra se jednou děsila, že to nestihne - běhala po Hradci Králové jako šílená a hledala lékárnu otevřenou v neděli. Proto teď raději skladuje "pilulku po" v každé kabelce, jen pro případ, že by cestou potkala pána Pravidelného neplánovače.

Co všechno může ovlivnit účinnost postkoitálních pilulek?

Mnoho faktorů může ovlivňovat, zda "prášek po" splní své očekávání. Mezi takové faktory patří tělesná hmotnost ženy, fáze menstruačního cyklu, v jakém se právě nachází, a jaká byla antikoncepční historie ženy. A pokud jste měli tu nepříjemnou zkušenost s vracením nebo průjmy brzy po užití pilulky, vaše tělo možná nedostalo dávku, jakou potřebovalo, což může snížit její účinnost.

Jakoby nestačilo, že jsme celý den funěli a snažili se zdolat ten nekonečný seznam úkolů, musíme ještě mít v hlavě, že třeba ten kousek cheesecaku, co jsme si dali k večeru, mohl ovlivnit naše šance na úspěšné použití "prášku po". Opravdu, žádný odpočinek pro zbabělce. A pak to má Jiří vždycky tak lehké, řeknu vám, pokud by to bylo po jeho, mrklo by na něho oko jakékoli nitroděložní spirálky a hned by vadla. Od lehkosti procházet těmito dilematy je muži daleko, to vám poví každá žena jak z Hradce, tak z celé České republiky.

Mýty vs. realita: Antikoncepční pilulky "po" nejsou interrupce

Jednou z nejrozšířenějších mylných představ o postkoitální antikoncepční pilulce je názor, že funguje jako interrupce. Opak je pravdou! Tyto pilulky pracují na principu zabránění těhotenství, ne jeho ukončení. Když je vajíčko již oplozeno a implantováno, "pilulka po" není účinná.

Vždycky, když Jiří slyší nějaký ten mýtus o antikoncepci, mračí se a pokyvuje hlavou, jako by chtěl říct: "Lidé vědí, co?" A pak zasedáme a diskutujeme o tom dlouho do noci u šálku čaje, sdílíme fakta a snažíme se pohnout světem k lepšímu aspoň tím, že nešíříme nesmysly. Proto je tak důležité mít správné informace, vzdělávat se a vzdělávat ostatní, abychom se nedostávali do situací, kdy jsme plni předsudků a zbytečných zaváhání.

Když se pilulka po styku stane pravidelnou metodou antikoncepce

Musím zdůraznit, že ačkoliv je postkoitální antikoncepce skvělá jako nouzová záchrana, neměla by se stát vaší pravidelnou metodou antikoncepce. Při pravidelném používání mohou být vedlejší účinky, jako je nepravidelná menstruace a hormonální nerovnováha, o to více markantní.

Mám kamarádku, která si "prášek po" vzala tolikrát, že už si myslela, že ji do lékárny nemusí ani vpustit. Přiznám se, že jsem se smála, ale zároveň jsem jí musela připomenout, že antikoncepce není jako odběr jízdenek MHD. Nelze jí "nabíjet" do nekonečna a přitom očekávat, že bude fungovat stejně dobře. A tak jsme spolu strávily několik hodin konverzací o dlouhodobé antikoncepci a hledáním alternativ, které by pro ni byly vhodnější.

Životní zkušenosti: Když "prášek po" vstupuje do našich životů

Pamatujete ten pocit, když jste si jako děti broukali klíčem od domova a dělali, že řídíte auto? Už tehdy jste instinktivně věděli, že klíče jsou synonymem pro kontrolu. A ve světě dospělíků je "pilulka po" trochu jako ten klíč – jen o to více závažný, protože ovlivňuje váš život na mnohem hlubší úrovni.

Ano, měla jsem svůj moment, kdy jsem běhala lékárnou jako zběsilá postava z románu, protože jsem potřebovala "prášek po". Byla jsem to já, kdo se kvůli tomu učil časově náročnou cestu kolem otevřeností lékáren po celém Hradci Králové. Skutečností je, že takové zážitky nás vždy něčemu naučí. A já se naučila přenést část té zodpovědnosti na Jiřího a společně jsme začali plánovat preventivní opatření, abychom do takové situace nepřišli opět.

Závěr: Odpovědná sexualita a antikoncepce

Čím více se o tomto tématu bavíme, tím více si uvědomujeme, že antikoncepce a sexualita jdou ruku v ruce s odpovědností. Není to jen o "prášku po" anebo o tom, jak často k němu musím sahat. Je to o tom, že pokud se o sebe staráš se správnými informacemi a předvídavostí, můžeš prožívat svůj sexuální život bez nečekaných překážek.

Každý si z něčeho vezme ponaučení. Někdo odloží jízdenky do správné přihrádky, někdo koupí rezervní "prášek po" do kabelky a já? Já jsem se rozhodla psát o svých zkušenostech a sdílet je s vámi, ať už jste zvědaví nebo jste v situaci, kdy potřebujete radu. A Jiří? No ten se učí být trpělivý a podporovat mě v

Napsat komentář

*

*

*