Co je primární sterilita?

Co je primární sterilita?

Primární sterilita je termín, který nejspíš v životě každé ženy zazní minimálně jednou. A co to vlastně znamená? Primární sterilita je situace, kdy žena, která aktivně usiluje o těhotenství v průběhu jednoho roku, bez antikoncepce a se stabilním sexuálním životem, neotěhotní. Mohlo by se to zdát až neuvěřitelně, vždyť vlastně děláme všechno tak, jak by mělo být. Sexuální život je pravidelný, antikoncepce se nevyužívá a přece těhotenství nikde. Pro mnoho žen je to velký šok a také výzva - jak s tím naložit a co dál?

Je to běžné?

Nechte se uklidnit, drahé dámy. Jste v tom rozhodně ne samy. Estimace hovoří o tom, že se primární sterilitou potýká až 15 % párů. Takže pokud máte pocit, že jste v tom sama, opak je pravdou. Je to běžnější, než by se mohlo zdát. Ale ano, není to něco, o čem by se nějak často mluvilo. Je to téma obestřené tajemstvím a mnoho lidí to považuje za velké tabu.

Fakta o primární sterilitě

Je důležité si uvědomit několik skutečností. Za prvé, jako u všech zdravotních problémů, není vše černobílé. Primární sterilita nemusí být vždycky 100% nevratná. Existují různé způsoby léčby, které mohou pomoci. Někdy může jen trochu času udělat zázraky. Za druhé, "vina" neleží vždycky na straně ženy. Sterilita je problém páru a ve 40% případů je zapojen i muž. Za třetí, někdy je nutné se dívat na věci z různých úhlů. Někteří lidé vidí sterilitu jako katastrofu, zatímco jiní na ni nahlížejí jako na příležitost prohloubit svůj vztah s partnerem.

Možné příčiny primární sterility

Primární sterilita může mít mnoho příčin, a to jak u žen, tak u mužů. U žen se nejčastěji jedná o problémy s ovulací, což je proces, při němž vaječník uvolní zralé vajíčko. Dalšími příčinami mohou být zablokované nebo poškozené vejcovody, endometrióza nebo fibroidy. U mužů je nejběžnější příčinou nestandardní funkce spermií. Ty mohou být buď příliš málo pohyblivé, nebo jich může být málo, nebo mohou mít nepravidelný tvar, který brání oplodnění vajíčka.

Diagnostika sterility

Diagnóza sterility není jednoduchý proces. Obvykle zahrnuje řadu testů, včetně testu krevního oběhu partnerky, testu spermií partnera a ultrazvukového vyšetření dělohy a vaječníků. Lékař také může navrhnout laparoskopické vyšetření dělohy a vejcovodů, případně hysterosalpingografii, což je specifický rentgenový snímek, který ukáže, zda jsou vejcovody průchodné. Je důležité si uvědomit, že diagnostika sterility je proces, který může trvat několik měsíců.

Léčba sterility

Léčba primární sterility může být složitá a dlouhodobá. Může zahrnovat různé metody od hormonální terapie přes chirurgické zákroky až po asistovanou reprodukci, jako jsou in vitro fertilizace (IVF) nebo intracytoplazmatické injekce spermií (ICSI). Cílem léčby je maximálně podpořit tělo ženy, aby bylo schopno přirozeně otěhotnět a donést těhotenství do termínu.

Přístup k sterilitě

Je důležité, jak se k sterilnímu problému postavíte. Důležitá je pozitivní mysl a třeba i humor. Pro mě například velmi pomáhá můj pes Max. Jde s námi na všechna lékařská vyšetření a je to taková malá opora a drobná radost v náročných momentech. A také je dobré nebát se požádat o pomoc psychologa, pokud cítíte, že to potřebujete. Sterilita je významnou psychickou zátěží a mnohdy je těžké si poradit sama.

Být otevřená

Až budete řešit problém sterility, přijde chvíle, kdy vy i partner přemýšlíte, zda se o tom podělit s ostatními, nebo to držet jen pro sebe. Každý má na to jiný názor. Já osobně věřím, že je důležité mluvit o svých problémech. Pomůže to nejen vám, ale možná také někomu dalšímu, kdo si prochází něčím podobným.

Jak dál?

Zkuste se neztrácet v zoufalství. I když je diagnóza sterility velmi náročná, je důležité zůstat v klidu a soustředit se na další kroky. Investujte do svého zdraví, hledejte informace, mluvte se svým lékařem a věřte, že se situace může zlepšit. A vždy si pamatujte, že nejste sami. Tím, že budete otevření a sdílejte svou cestu, můžete jiným poskytnout naději a podporu.

Napsat komentář

*

*

*