V jakém týdnu se nejčastěji rodí?

Úvod do světa termínů porodu

V dnešní době, kdy se snažíme plánovat a kontrolovat vše kolem nás, je těžké přijmout, že příchod nového člena rodiny není tak úplně v našich rukou. Sama jsem to zažila, když jsem očekávala naše první dítě. Petr byl nervózní, já jsem byla nervózní a náš milovaný pes Max, byl asi jediný, kdo zůstal klidný. Občas si myslím, že se Max snažil být našim zdrojem klidu a ukázat nám, že některé věci prostě nejdou naplánovat. Jak se ukázalo, měl pravdu.

Přestože lékaři dokážou určit předpokládaný termín porodu, studie ukazují, že většina žen nerodí přesně na tento termín. Tedy co je to "normální" a co už jde za hranice toho, kdy by se to mělo stát? A je vůbec nějaký týden, kdy se děti rodí nejčastěji?

Nepřesnost termínu porodu

Byla jsem překvapená, když jsem se dozvěděla, že předpovědět přesný termín porodu je komplikovanější, než jsem si původně myslela. Ale neměla jsem se čemu divit, když přemýšlím o tom, kolik faktorů může ovlivnit čas porodu. Lékaři tedy určí předpokládaný termín porodu na základě doby poslední menstruace, ale tato metoda není 100% přesná. Délka menstruačního cyklu se může lišit a některé ženy nemají pravidelný cyklus, což může vést k nepřesnostem při určování termínu porodu.

Některé studie ukazují, že většina žen nerodí na předpokládaný termín porodu, protože to je vlastně jen odhad. Ještě překvapivější je, že míra narození na předpokládaný termín je jen okolo 4%!

V jakém týdnu se nejčastěji rodí?

Konečně jsme se dostali k otázce, kterou jste nejspíš čekali. Pokud jste jako já a chcete to vědět předem, připravte se na malé zklamání. Není zcela jednoznačné určit, v kterém týdnu se děti rodí nejčastěji. Ale některé studie naznačují, že se to nejčastěji děje mezi 39. a 40. týdnem těhotenství.

V jedné studii, která sledovala více než 20 milionů narození v USA, se ukázalo, že nejvíce dětí se narodilo ve 39. týdnu těhotenství. Tento týden tvořil přibližně 26% všech narození. Taktéž se zjistilo, že porod ve 40. týdnu je druhý nejčastější, zahrnoval tak téměř 25% všech porodů.

Různé faktory ovlivňující dobu porodu

Ale proč je takový týden tak častý pro porod? Jedním z důvodů je, že kolem tohoto týdne se začíná snižovat množství progesteronu a zvyšovat se množství oxytocinu. Těhotenský progesteron udržuje děložní svaly v relaxovaném stavu, zatímco oxytocin podporuje kontrakce potřebné k porodu. Když se tyto hormony začnou měnit, tělo začne signalizovat, že je čas na porod.

Na druhou stranu, měla bych zmínit, že různé faktory mohou ovlivnit dobu porodu. Například etnicita, výživa, kouření a dokonce i počasí. Ano, počasí! Některé studie ukázaly souvislost mezi extrémními počasími a porodem.

Žádná věda není přesná

Na závěr, jak už jsem zmínila na začátku, žádná věda není přesná a to platí i pro termíny porodu. I když lékaři a vědci dokážou určit nejčastější týden porodu, stále se jedná o průměrné hodnoty. Každá žena je jedinečná a každé těhotenství je jiné, a proto se termín porodu může lišit.

Při psaní tohoto článku jsem si vzpomněla na dobu, kdy jsem byla těhotná a snažila se o vše plánovat. Nakonec jsem ale přišla na to, že nejlepší je jen se uvolnit a nechat věci plynout svým tempem. A když jsem se konečně uvolnila, naše dítko se rozhodlo, že je čas přijít na svět. Můj radou pro všechny těhotné ženy tedy je: užijte si těhotenství, ať už to trvá 39 týdnů, 40 týdnů, nebo i více. Každé těhotenství je jedinečné a každý rodič se na svého malého človíčka těší, ať už přijde kdykoli.

Napsat komentář

*

*

*