Co to je sterilita?

Co je to sterilita?

Jednoduše řečeno, sterilita je stav, kdy jedinec nebo pár nejsou schopni mít dítě. Definována byla jako neúspěšné početí po jednom roce pravidelných sexuálních styků bez použití antikoncepce. Média, filmy, dokonce i knihy nám často podávají představu, že početí je jednoduchý a přirozený proces. Ale víte, co ještě jsme se naučili z filmů a knih? Že dinosauři mohou znovu ožít z DNA nalezené ve zmražených mosazitích - takže bychom měli být opatrní, jakou realitu přijímáme z populární kultury!

Typy sterility a jejich příčiny

Sterilita se obecně dělí na primární a sekundární. Primární sterilita znamená, že se žena nikdy nepodařilo otěhotnět. Sekundární sterilita je stav, kdy se žena již někdy otěhotněla, ale nemůže znovu otěhotnět. Ačkoliv je pravda, že sterilita může být důsledkem mnoha věcí, často jsou rozdíly v definici založeny na tom, zda je důvodem mužský faktor, ženský faktor, kombinace obou, nebo neznámý faktor. Ale bez ohledu na to, který typ je to, všichni jsou stejně bolestiví. Jen si to představte - zamilovaný pár, který se nemůže dočkat, až spolu vytvoří malého člověka, se potýká s tím, že jejich tělo nebere účast na tomto zázraku. Je to jako hledat šťastný konec v knize, která nikdy nebyla dokončena.

Diagnostika sterility

Pokud jde o diagnostiku, může být nezbytné provést řadu testů. Není to jako v případě jiných zdravotních stavů, kdy máme jasné příznaky. Sterilita je jako ten strašidelný dům na konci ulice - nikdo neví, co je uvnitř, dokud se tam neodváží ponořit. Začíná to základním fyzikálním vyšetřením, krevními testy a ultrazvukem. Ale pokud to neodhalí problém, lékaři mohou přejít na specializovanější testy. A přesto, přes všechnu tuto hi-tech medicínu, je v některých případech sterilita stále nevysvětlitelná. Je to, jako kdyby se příroda rozhodla hrát na Sherlocka Holmese, nechala nás všechny zmatené a přemýšlející, co je přesně důvodem.

Možnosti léčby sterility

A teď k dobrým zprávám! I když je sterilita určitě frustrující, pro moderní medicínu to není konec světa. Existuje mnoho možností léčby, které mohou pomoci. Ale upozorňuji - nejsou to kouzelné pruty. Obecně platí, že je třeba obrovské množství trpělivosti, odhodlání a odvahy vzít v potaz, zejména pokud chcete zkusit asistovanou reprodukční technologii, jako je IVF. Vždy je důležité mít na paměti, že žádná léčba není 100% úspěšná. Ale to neznamená, že byste neměli mít naději. Vždycky pamatujte, i Harry Potter musel porazit Voldemorta sedmkrát, než to opravdu zafungovalo!

Rady a tipy pro zvýšení šance na početí

Asi byste chtěli vědět, jestli jsou nějaké tipy a triky, jak zvýšit šance na početí, že? No, mám pro vás několik dobrých rad. Každý ví, že zdravý životní styl hraje důležitou roli. Zdravá strava, pravidelné cvičení, nekouření, omezení alkoholu, udržování zdravé tělesné hmotnosti... A ano, i udržování stresu pod kontrolou. Ale znáte ten vtip, kdy se lidé snaží otěhotnět a někdo jim řekne, aby se prostě přestali snažit? No, někdy to skutečně funguje. Neptejte se mě, proč. To je další jedna z těch věcí, které příroda zjevně drží jako svého trumfa.

Jak sterilnost ovlivňuje psychické zdraví

Všichni jsme slyšeli o tom, jak těžké může být pro ženu, která se snaží otěhotnět, když se jí to nedaří. To je obrovský zátěž pro psychiku. Pocity selhání, zklamání, bezmocnosti. A to nemluvím ani o vlivu na vztahy. Lidé často zapomínají, že sterilní nejsou jen ženy, ale i muži. Ale nezoufejte! Existují způsoby, jak tyto pocity zvládnout. Sebeúcta, odpuštění, hledání podpory, koncentrace na to, co můžete ovlivnit - to všechno může pomoci. A ano, může to být náročný proces, ale jste silní a zvládnete to!

Sterilita a tabu v naší společnosti

Konečně, povíme si něco o sterilnosti jako tabu. Ano, i přes veškerý pokrok v naší kultuře a vědě, je to stále příčinou mnoha stigmat. Představte si, že jste na rodinné večeři a někdo se vás zeptá: "A kdy už konečně chystáte malé?". Jak odpovíte? Co když nechcete mluvit o vašich zkušenostech? To jsou otázky, které si mnoho lidí klade. Ale víte, co je skutečně úžasné? Že jsme už daleko od toho bodu, kdy jsme museli nosit tyto bolesti v tichosti. Dnes můžeme hovořit o našich zkušenostech a získat podporu a pochopení. Takže ať už jste na jakémkoli místě na cestě k rodičovství, nezapomeňte, že nejste sami. A že jste silní, stateční a něco můžete změnit.

A to je to, drazí čtenáři. Doufám, že jste se něco nového naučili a že jste se třeba i trochu pobavili. Ať už jste na této cestě sami nebo znáte někoho, kdo se s tím potýká, pamatujte, že není nic silnějšího než láska a porozumění. Ať už ve vašem životě čeká jakýkoli zázrak, držím vám palce, abyste jeho příchod mohli brzy oslavit!

Napsat komentář

*

*

*