Co zahrnuje prohlídka u lékaře v 15 letech a její důležitost

Co zahrnuje prohlídka u lékaře v 15 letech a její důležitost

Úvod do tématu prohlídek vozidel

Každému, kdo má u nás v České republice auto, je jistě dobře známo, že pravidelné technické prohlídky jsou povinností, která musíme nejen z právního hlediska, ale také pro naši vlastní bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků dopravy, řádně a pečlivě plnit. A je tu také onen slavný milník, kterým je 15. výročí od první registrace vozidla, kdy na nás čeká trochu jiná, mnohdy opředena mýty a nejasnostmi, prohlídka vozidla. Ano, mluvím o 15 léta prohlídce neboli o první tzv. „velké“ technické kontrole po patnácti letech provozu auta. Nyní bych se s vámi ráda podělila o to, co všechno tento kilometrový kámen v životě našeho čtyřkolového společníka zahrnuje.

Co to vlastně ta 15 léta prohlídka znamená?

Patnáct let s automobilem, to už je docela dlouhá doba. A pokud vám neuniklo, že když je něco v provozu tak dlouho, opotřebení je nevyhnutelné, pak určitě tušíte, že s autem si za tu dobu užijete kdejakou peripetii. Otázky typu, jestli jste nemuseli řešit problémy s výfukem, nebo jestli vám auto náhodou na parkovišti neodmítlo naskočit, nejsou v tomto milníku nic nezvyklého. Co se ale týká 15 léta prohlídky, měli byste vědět, že jejím hlavním účelem je otestování technického stavu vozidla, a to tak, aby bylo zajištěno, že vaše auto je bezpečné jak pro vás, tak pro vaše okolí.

Technická prohlídka se samozřejmě zaměřuje na několik základních oblastí – od brzdového systému, přes světelnou techniku, řízení, podvozek, až po kontrolu emisí. Ale u 15 let starého auta se k těmto kontrolám přidává i revize dalších potenciálních rizikových míst, jako jsou například korozní změny na karoserii nebo funkčnost bezpečnostních prvků. Berte tedy tuto prohlídku jako generální kontrolu, jež by měla odhalit a vyřešit každý sebemenší nedostatek, který by mohl mít na cestách fatální následky.

Detailech má ďábel své místo – co všechno kontrolují?

Let's delve into the details. Kontrolní seznam je slušně obsáhlý a technici v STK (stanici technické kontroly) mají oči všude. Začíná to již při prvním kontaktu s autem, když musíte předložit veškeré potřebné dokumenty, jako je technický průkaz vozidla, doklad o zaplaceném povinném ručení a, pokud už jste měli nějakou tu prohlídku za sebou, tak i průkaz o posledním provedení technické kontroly. A poté se spouští vlastní mechanické řehtání, kde technik pečlivě zkoumá vše od světel až po stav podvozku. A vy, jako zkušení majitelé vozů, jistě víte, že není brzda jako brzda a že když se řekne pneumatika, může to znamenat celou škálu potenciálních komplikací od hloubky dezénu po stáří gumy.

Ale, na co se pečlivě dívají? No přeci na vše! Abyste si dokázali představit jak na tom vaše auto po 15 letech může být, mějte na paměti, že ty dobré ojeté vozy mohou mít několik 'kosmetických' vad, jako jsou drobné škrábance na laku či horší tvorba prachu v interiéru, a přitom projít prohlídkou na jedničku. Naopak, jiné auto může vypadat jako z katalogu, ale při prohlídce se zjistí, že má například prasklý nosník karoserie a drátěné pružiny pod sedadlem z ložnice místo originálů. Nu což, se vším se musí počítat.

Nejen kontrola, ale i potřebná údržba

Nyní, pokud náhodou nejste technická krev a mazání auta vašim puls nezrychluje, pamatujte, že údržba a prevence jsou klíčové. Áno, občas je třeba se postarat o auto více než jen o vymazleného domácího mazlíčka. Ač jsem si na Štěpánovi a Růžence, našem psovi a kočce, zvykla vyžívat svou mateřskou lásku, dokážu ocenit, když Petr, můj milý druhák, přiveze auto od mechanika a volant nevrže jako vrata našeho starého stodolu. Průběžná údržba a opravy mimořádně zvyšují šance, že vaše auto projde 15 léta prohlídkou s přehledem, protože opotřebení a drobné závady se budou postupně odstranit, než dojdou do fáze, kdy by byly pro STK alarmující.

Připomeňme si, že takové věci jako výměna oleje, brzdové kapaliny, nebo kontrola svíček, to všechno není žádné okultní kouzlení, ale běžná preventivní činnost, která zabraňuje velkým problémům. A když už mluvíme o prevenci, netrapte se tou anekdotou, jak jsem se jednou pokoušela vyměnit žárovku v autě a skončilo to tak, že jsem měla ruce a obličej pokrytý více mazacím tukem než svítícího světla před sebou. Ano, najít ty správné lidi, kteří se o vaše vozidlo postarají, je stejně důležité, jako umět si sypat popel na hlavu, když to potřebujete. Rozdíl mezi pravidelnou údržbou u odborníka a 'jednou za čas' úpravou podle online tutoriálu může být v některých případech obrovský.

Co dělat, pokud vaše vozidlo neprojde prohlídkou?

Je to tak, i když se snažíme dělat vše podle knihy, světitlovody včetně, někdy prostě náš automobilový druh neustojí klinický pohled experta na STK a dostaneme verdikt: 'Neprošel'. Myslím, že shocked nebyl jen váš výraz, ale i moje pocity, když se to stalo mně. Co ale dělat, když se vaše drahé auto nesmí legálně pohybovat po republice, protože zrovna 'nemá papír'? Nezoufejte. V první řadě je potřeba zjistit, coý přesně bylo důvodem k odmítnutí (a věřte mi, že 'vypadá starě' to nebude).

U každé neshody nebo nedostatku na STK musíte dostat písemný záznam, ze kterého je zřejmé, co je potřeba v autě opravit nebo se co má vylepšit. A od této chvíle běží čas, kdy máte přesně stanovenou lhůtu na to, abyste vše napravili a auto znovu předložili ke kontrole. A nezapomeňte, že tato oprava nemusí nutně znamenat, že budete muset prodat ledvinu, aby jste si mohli dovolit generální rekonstrukci motoru. Občas to mohou být jen malé změny, jako je seřízení světlometů nebo výměna opotřebovaných brzdových destiček, které vyřeší problém. A pokud máte to štěstí, že vaše vozidlo potřebuje něco 'většího', vždy je dobré si ověřit cenu u více mechaniků, aby jste dostali nejlepší možnou nabídku. A nebojte se zeptat svého mechanika, jestli náhodou nemá nějaký ten 'kamarádský' vztah s nějakým šikovným karosářem, neboť kolikrát právě tyto známosti mohou zázraky zdělat.

Závěr: 15 léta prohlídka nemusí být běh na dlouhou trať

A tak jsme dorazili k finále naší dnešní povídání o 15 léta prohlídce. V každém případě mějte na paměti, že tato kontrola není určena k tomu, aby vás trápila nebo vám dělala vrásky na čele. Právě naopak, je zárukou, že váš milovaný automobil, který vás už tolik let věrně slouží, je stále v dobré kondici a připraven vyrazit na cesty bez ohrožení jak sebe, tak našich blízkých, kteří vládci dětského království Emil a Klára, se mnou sdílejí každodenní dobrodružství na čtyřech kolech.

Díky pečlivé údržbě a pravidelným kontrolám si můžete být jisti, že i když váš milý vehikl uvítá patnácté narozeniny, nemusí to zas tak moc bolet. Pro jedno auťáčko, které má za sebou mnoho společných kilometrů, nemá tou 15 léta prohlídkou pomalu žádnou zátěž. Pojďte si tedy užít radosti z cestování a jedeme všichni společně bezpečně a s úsměvem do dalších let. A když už bude auto zralé na tu velkou kontrolu, vezměte to s humorem a nezapomeňte, že bezpečná cesta domů je ta nejlepší cesta. Ať vám na ní váš čtyřkolový mazlíček ještě dlouho věrně slouží!

Napsat komentář

*

*

*