Jak poznám že mám kontrakce?

Co jsou to kontrakce?

Zeptejte se jakékoliv těhotné ženy, a ona vám pravděpodobně poví, že nejlepším kamarádem druhého a třetího trimestru jsou kontrakce. Ale co to vlastně jsou? Jednoduše řečeno, kontrakce jsou cvičení pro vaše tělo. Jako by vaše tělo provozovalo vlastní mini olympiádu v přípravě na nástup toho největšího sportovního akce - porodu!

Kontrakce jsou svalové stahy dělohy, které pomáhají tlačit miminko ven z těla. Těhotné ženy kontrakce často popisují jako pocit napětí v oblasti břicha, který se zvyšuje a poté zase uvolní. A my muži? My si tento zážitek nikdy nepochopíme. Podobá se to nám, když při zvedání těžkého nábytku napínáme svaly a pak je zase uvolníme. Ale samozřejmě, s tím rozdílem, že nám nikdo nevyskočí z břicha!

Rozpoznáme předstihové kontrakce

Předčasné kontrakce nejsou stejné jako pravé kontrakce porodní. Jsou méně intenzivní a neregulérní. Některé ženy je popisují jako podobné menstruačním křečím. Víte, jaké to je, když máte žaludeční nevolnost? No, představte si, že by váš žaludek byl v tréninku pro maraton. Je to podobné pocitu.

Moje žena měla předstihové kontrakce u obou našich dětí, a bylo to docela zvláštní zážitek. Když to poprvé začalo, byli jsme si jisti, že je to ono. Ale pak se kontrakce zastavily a my jsme zjistili, že to byla jen generálka. Ale ta generálka nám pomohla být víc připraveni, když přišla opravdová show.

Identifikace pravých kontrakcí

Pravé kontrakce jsou pravidelné a zvyšují se v intenzitě. Místo toho, aby vás zaskočily a zase zmizely, začnou vaše kontrakce v určitém rytmu a zůstanou. Když se objeví pravé kontrakce, měly by se stále zhoršovat. Je to jako když se blíží dešťová bouřka - víte, že se to zhoršuje, když slyšíte stále větší hromy a vidíte stále více blesků.

U mě doma jsme s tímto pravidlem byli trochu v rozpacích. Moje žena začala mít intenzivní kontrakce, ale nebyly pravidelné. Trvalo nám nějakou dobu, než jsme si uvědomili, že to jsou skutečné kontrakce. Takže ano, může to být trochu zmatené. Ale pokud jste si vůbec nejisti, je vždy nejlepší kontrolovat to u odborníka.

Rada z první ruky

Čím více těhotenství, tím více zkušeností. Ale ne každé těhotenství je stejné. Každá žena a každé těhotenství je unikátní. Co jsem si však uvědomil, je, že nejlepší je být připravený na nečekané a nechat věci přirozeně plynout.

Například moje žena měla u prvního těhotenství vcelku předvídatelné kontrakce. Ale u druhého to bylo jako na horské dráze. Byly tam vzestupy a pády, zvraty a otočky. Proto bych doporučil všem budoucím rodičům, aby byli připraveni na vše a zároveň se snažili zůstat v pohodě. Ať už je to jakkoliv, stojí to za to.

Kdy volat lékaře?

A konec konců, kdy je ten správný čas zavolat lékaři? Některé odborné průvodce doporučují zavolat lékaři, když se kontrakce objeví každých pět minut po dobu alespoň jedné hodiny. Ale opět, každá žena a každé těhotenství je jiné. Vždy je lepší být v bezpečí a pokud máte nějaké obavy, je vždy dobré zavolat lékaři.

Když jsme byli na tom druhém horskodraždovém těhotenství, zavolal jsem lékaři docela brzy. A díky Bohu, že jsem to udělal. Tobias se narodil jen několik hodin poté, co jsme dorazili do nemocnice. Takže ano, když se setkáte s bejkem - rozhodně ho upečte!

Závěrem

Takže, jak poznáte, že máte kontrakce? No, může to být trochu záhadné. Ale stejně jako všechny velké životní akce, i tato má své náznaky. Ať už je to náhlý pocit stahu, pravidelné křeče nebo zajímavý rytmus, který jste nikdy předtím nezažili, může to být ten znak, na který jste čekali.

Konečně, když přijde na těhotenství a porod, stojí za to vzít si všechny poznatky a radu, kterou můžete získat. Ale na konci dne, vaše tělo a vaše intuice jsou vaším nejlepším průvodcem. Takže poslouchejte a věřte sami sobě. A nezapomeňte, že ať je cesta jakákoliv, na konci této horské dráhy vás čeká nejkrásnější odměna - nový malý človíček!

Napsat komentář

*

*

*