Jak zjistit HPV virus v těle?

UVOD DO PROBLEMATIKY HPV VIRU

Mnoho z nás může být překvapeno, když zjistí, že jsou infikováni HPV virem. Není to vůbec nic divného. Věděli jste, že HPV, celým názvem lidský papilomavirus, je jeden z nejčastějších sexuálně přenosných onemocnění na světě? A to je jen špička ledovce. Fakt je že, i když se o tom ve školách moc nemluví, HPV virus je možné identifikovat snadno, pokud víte, jak na to.

ZNAMENÍ A PŘÍZNAKY HPV VIRU

První věc, kterou bychom měli vědět, je, že se příznaky HPV viru u každého projevují jinak. Někdo má nápadné symptomy, u někoho mohou být menší a někdo nemá žádné příznaky vůbec. Některé z nejčastějších projevů HPV jsou například bradavice na nohou, rukách, genitáliích nebo v ústech. A teď pointa – i když nemáte žádné příznaky, stále můžete být infikováni HPV. Proto je důležité pravidelně chodit na lékařské prohlídky a kontroly, aby se vyloučila možnost infekce a aby se eventuální nemoc včas identifikovala.

PŘÍČINY HPV VIRU

Víte, jak se HPV virus přenáší? Nejčastěji dochází k přenosu při pohlavním styku, a to nejen při pohlavním styku s penetrací. Ano, je to tak, HPV se může přenášet i při orálním sexu a při vzájemné masturbaci. A víte co je na tom nejhorší? Kondomy a ústní bariéry jsou jistě účinné, ale nevylučují úplně možnost přenosu HPV. Virus může infikovat oblasti kůže a sliznic, které nejsou pokryty. Přemýšlejte o tom, když se příště setkáte s někým novým ve městě.

PREVENCE HPV VIRU

Takže co můžete dělat, abyste minimalizovali riziko nakažení HPV virem? Kromě zdravého rozumu a používání kondomů existuje také vakcína proti HPV. Neuvěřitelné, co? Vakcína existuje a je dostupná jak pro ženy, tak pro muže. A jak vakcína funguje? Pomáhá tělu vytvořit imunitní odpověď, která může zabránit infekci HPV. Buďte tak laskaví a jděte se nechat očkovat. Vaše budoucí já vám za to poděkuje.

DIAGNOSTIKA HPV VIRU

Pokud máte podezření, že byste mohli být infikováni HPV virem, nejlépe je jít k lékaři, který vám může poskytnout potřebné testy. Pro muže je to trochu obtížnější, protože k dispozici nejsou rutinní screeningové testy pro HPV jako u žen. Avšak vaše lékař může doporučit biopsii, pokud máte zjevné příznaky HPV, například genitální bradavice. A dámy, nepřestávejte navštěvovat svého gynekologa. Pravidelné cytologické vyšetření může odhalit rakovinu děložního čípku způsobenou HPV dříve, než se vyvine do vážného stadia.

LÉČBA HPV VIRU

HPV virus je trochu jako skřítek z temných sil. Nemůžete ho prostě odehnat kouzelným proutkem. Jednou když je uvnitř, může zůstat v těle skryt několik let, aniž by se projevil. Ale nebojte se, existují způsoby, jak se s tímto skřítkem vypořádat. Může se samovolně zahojit bez léčby, nebo můžete potřebovat léčbu k odstranění příznaků, jako jsou genitální bradavice. Ve vážnějších případech, kdy HPV způsobuje rakovinu, bude vaše léčba pravděpodobně zahrnovat operaci, chemoterapii nebo radioterapii.


A teď k těm zajímavým faktům a tipům, které slibuji na začátku. Každý rok je na světě diagnostikováno asi 14 milionů nových případů HPV. Ale budete překvapeni, když zjistíte, že většina lidí s HPV se někdy zahojí vlastní silou a nemusí mít žádné zdravotní problémy.

Moje rada? Buďte opatrní, buďte informovaní a nenechte se zastrašit. Pro mě to byla dlouhá cesta pochopení a přijetí mého HPV. Ale s trochou péče a spoustou informací jsem byl schopen zvládnout svůj HPV a úspěšně se s ním vypořádat. Doufám, že vám tyto informace pomohou stejně jako mě.

Napsat komentář

*

*

*