Jaká je pravděpodobnost otěhotnění mimo ovulaci?

Zasloužený biologický úder

Ahoj všem, Jana tady! Jako žena, která procházela již několika pokusy o otěhotnění, věřím, že mohu být jakousi průvodkyní v této cestě. Můj milovaný Petr a já jsme strávili několik měsíců zkoumáním, jak vlastně funguje otěhotnění. Cestu, jak spolehlivě otěhotnět, jsme hledali po celém světě, ale dá se říci, že vědecký výzkum v oblasti reproduktivní biologie nám pomohl nejvíce. Díky tomu víme, že ovulace je pro ženy klíčovým obdobím k otěhotnění. Je to ten krátký časový okamžik v menstruačním cyklu, kdy může dojít k oplodnění vajíčka. Ovulace se obvykle odehrává uprostřed menstruačního cyklu a trvá obvykle 24-48 hodin. Dá se říci, že při srovnání s ostatními dnemi v měsíci je pravděpodobnost otěhotnění v době ovulace nejvyšší. Ale co je na tom pravdy? Je možné otěhotnět i mimo ovulaci?

Nejvyšší šance na těhotenství

Mnozí lidé by si mohli myslet, že stojí před hádankou, pokud se snaží otěhotnět. Někteří mají dokonce pocit, že pokud se nesnaží o těhotenství během ovulace, je nepravděpodobné, že by mohli otěhotnět. Ale je to pravda? Jak říkám, ovulace je čas, kdy je největší pravděpodobnost otěhotnění. Je to proto, že během ovulace je v těle ženy přítomno zralé vajíčko připravené k oplodnění. To neznamená, že mimo tento čas je nemožné otěhotnět. Spermiím může v těle ženy přežít až několik dní, a pokud se setkají s vajíčkem, mohou je oplodnit. Je to o trochu složitější a pravděpodobnost otěhotnění je menší, ale stále je to možné.

Jaké jsou šance?

Tak jaká je tedy pravděpodobnost otěhotnění mimo ovulaci? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Může se lišit v závislosti na několika faktorech, jako je věk ženy, její celkový zdravotní stav, přítomnost sexuálně přenosných chorob a dalších věcí. Je to složité téma, což následující odstavec potvrzuje. Představte si své tělo jako živý kalendář, kde je každý den jiný. Některé dny jsou pro otěhotnění ideální, jiné ne. Podle některých studií je pravděpodobnost otěhotnění mimo ovulaci okolo 10%. To znamená, že pokud byste měla pohlavní styk během těchto "neovulačních" dnů, měla byste zhruba jednu šanci na deset, že otěhotníte.

Moje zkušenost

Jestli vás zajímá, zda je otěhotnění mimo ovulaci možné, mohu vám z vlastní zkušenosti říci, že ano, je to možné. Když se Petr a já snažili o naše první dítě, byli jsme v situaci, kdy jsme se "snažili" skoro pořád. A nakonec se to stalo právě v době, kdy jsem neměla ovulaci, což nás oba překvapilo. Ale byli jsme šťastní a vděční za to, co se stalo. Každá zkušenost je jedinečná a náš příběh je jen příkladem toho, že otěhotnění může být možné i mimo ovulaci.

Napsat komentář

*

*

*