Kdy se nejčastěji rodí?

Výzkum o době porodů

Přestože o tomto jevu uvádějí vědci již řadu let, dodnes se mnoho lidí diví, proč některé miminka přijdou do světa přesně v danou chvíli a ne třeba o několik hodin dříve či později. Vědci tvrdí, že existuje jasný vztah mezi časem dne a okamžikem narození. A to se dá dokázat! Pojďme se tedy zaobírat tím, kdy a proč se nejčastěji rodí. Na první pohled se to může zdát jako zvláštní otázka, ale když se zamyslíte, zjistí jste, že to je opravdu zajímavé téma.

Vliv ročního období na porod

Zajímavé je, že ve světových statistikách se nejčastěji rodí v létě, konkrétně v srpnu a nejméně v únoru. Aneb jak říkám já - v době, kdy nás všechny hřeje slunce a sme vám tak trochu odpočívat u bazénu s ledovou třešňovkou od Martina. Což znamená, že období, kdy vidíme nejvíce těhulky na ulicích, je ve skutečnosti období, kdy proběhlo nejvíce početí roku.

Čas dne je důležitý

Na druhou stranu, co se týče doby dne, zdá se, že statisiky z celého světa ukazují, že se nejvíce dětí rodí mezi půlnoci a šesti hodinami ranními. To je poměrně zvláštní, nemyslíte? Vědci se přiklánějí k teorii, že hormony zodpovědné za porod jsou v těchto hodinách nejúčinnější. Takže když si příště budete přemýšlet, proč se vaše nejlepší přítelkyně poprvé stala matkou v pět ráno, už to budete vědět.

Pohlaví dítěte a čas porodu

Zajímavě také vypadají statistiky ve vztahu k pohlaví dítěte. Dosavadní výzkumy naznačují, že chlapci se statisticvě rodí častěji v noci než děvčata. Tento jev však zatím vědecky není vysvětlen.

Miminko pod kontrolou?

Ačkoli se může zdát, že čas porodu máme jako rodiče v rukou - když se rozhodneme pro plánovaný císařský řez nebo indukovaný porod, věda ukazuje, že to zdaleka není tak jednoduché. Vědci zjistili, že i když jsou některé porody indukovány, čas porodu stále často odpovídá statistikám přirozených porodů. Zdá se, že naše těla a těla našich malých jednoduše vědí, co dělají, a to ať už se jim snažíme "pomoct" nebo ne.

Faktory ovlivňující čas porodu

Existuje řada dalších faktorů, které mohou ovlivnit čas porodu, včetně genetiky, věku matky, počtu předchozích těhotenství a mnoha dalších. Také jsem četla studii, která tvrdí, že sociální a ekonomické faktory mohou ovlivnit čas porodu. Pokud jste tedy například přepracovaná, stresovaná nebo žijete v oblasti s nízkou životní úrovní, může to ovlivnit čas, kdy se vaše dítě narodí. Není to fascinující?

Bylo to jinak u mě?

Pokud mě chcete slyšet příběh z vlastní zkušenosti, tak přiznám, že moje vlastní těhotenství nestálo mimo tyto statistiky. I když mi Martin hodně pomáhal a byl ke mně během celého těhotenství skvělý, naše dítě se narodilo přesně podle statistik - v únoru a v noci. Můžete si tedy představit, jaké to bylo probuzení!

Závěr

Zda je to náhoda nebo ne, faktem zůstává, že naše těla jsou neuvěřitelné a tento fenomén - jakýmkoli způsobem se mu daří účinně fungovat - je jen dalším důkazem. Jak já vždy říkám - naše těla jsou jednoduše zázračná. Takže ať už se vaše miminko rozhodne přijít na svět kdykoli a jakkoli - buďte si jisti, že je to zkrátka malý zázrak.

Napsat komentář

*

*

*