Na co si dát pozor při porodu?

Rozhodování o tom, kde a jak porodit

Věřte mi, jakmile se dozvíte, že jste těhotná, stanou se porodnice, epidurální anestezie a hypnobirthing středem vašeho vesmíru. Absolutně všechno nejdříve zkoumáte, vyhledáváte na internetu a poté pečlivě zvažujete. Nic vás neobejde. Vaší první myšlenkou je zjistit, co všechno může projet, aby vás a vaše miminko přivedlo na tento svět co nejbezpečněji.

Vezměte v úvahu polohu porodnice, možnosti zvláštění a její statistiky ohledně zvládnutí různých situací. Vaše materská intuice je také důležitým faktorem. Cítíte se v porodnici dobře? Cítíte se podporována a ujištěna personálem?

Příprava na porod

Docela se mi líbí představa, že bych mohla porodit uprostřed lesa, obklopena květinami a sylfami, zatímco jemný vánok hladí moje vlasy. Realita je však poněkud jiná. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro porod v nemocnici nebo doma, příprava na porod je klíčová.

Přestože jsem byla ve svém prvním těhotenství naprosto přesvědčená, že ani nemusím dělat nic kromě dýchání a hezky se usmívat, brzy jsem zjistila, že je to nesmírně náročná fyzická úloha. Tudíž je rozumné, opět čelit realitě a připravit se na porod stejně jako byste se připravovali na každý jiný fyzický výkon.

Zvládání bolesti během porodu

Dříve než se dostaneme k tomuto bodu, chtěla bych se s vámi podělit o jednu věc. Někteří lidé tvrdí, že porod nemusí být bolestivý. To je skvělá myšlenka a některé ženy to dokáží. Ale pokud jste jako já a většina ostatních žen, pocítíte nějakou míru bolesti.

Já jsem možná jedna z mála žen, které si porod užily (hm, "užily" je možná silné slovo). Ale jakmile princezna Elisabetha přišla na svět, cítila jsem takovou radost, kterou nelze popsat slovy. Ale zpět k bolesti - nástroje k zvládnutí bolesti jsou různé. Vše zmírní fyzický stres a pomohou vám soustředit se na práci, kterou děláte. A to je přivedení na tento svět nového života.

Co očekávat po porodu

Zěstovala jsem na lavičce v porodní místnosti a držela své nově narozené dítě v náručí, když mne najednou překvapilo něco, co nikdo nezmínil - po porodu to ještě nekončí. Musíte vyprodukovat placentu, možná budete potřebovat šití a může vás čekat spousta dalších nečekaných věcí.

Nejsem lékař, takže vám nemůžu dát kompletní přehled toho, co by mohlo nastat. Ale já jsem matka. A řeknu vám, že po porodu může nastat spousta věcí, které byste nečekali. Já vím, že jsem to nečekala.

Tyto informace nejsou určeny k tomu, aby vás vyděsily, ale aby vás informovaly. Když víte, co může přijít, můžete se lépe připravit a minimalizovat strach.

Nouzová situace a jak s ní naložit

Mluvíme o porodu, ne o pikniku, takže je rozumné se podívat na nouzové situace. Co když dojde k komplikacím? Co když se najednou stanete jednou z těch statistik, které jste studovaly při výběru porodnice?

Ani moje nejdivočejší představy mě nepřipravily na to, co se stalo, když jsem porodila Elisabeth. Měla jsem komplikace, které si žádaly okamžitý lékařský zásah. Ale protože jsem věděla, co se může pokazit, a měla jsem plán, jak se s tím vypořádat, byla jsem schopna zůstat klidná a vyrovnat se s tím.

Protože, milé mámy, to je to, co děláme. Vypořádáváme se s tím.

Porod může být skutečně náročný a občas i děsivý. Ale vězte, že jste silné, schopné a připravené. A já vás v tomto úžasném dobrodružství podporuji!

Napsat komentář

*

*

*