Co byste nikdy neměla dělat před návštěvou u gynekologa: Tipy a rady

Co byste nikdy neměla dělat před návštěvou u gynekologa: Tipy a rady

Úvod k ošemetnému tématu

Návštěva u gynekologa patří mezi ty méně oblíbené chvíle v životě každé ženy. Myslím, že i moje kočka Luna má lepší den, když ji nečeká cesta k veterináři. Vždycky, když si v kalendáři obkroužím datum další kontroly, přepadne mě mírný pocit nervozity. A nemluvě o tom, že chceme u doktora vypadat a cítit se co nejlépe, že ano? Přesto jsou věci, které bychom před návštěvou naše milované gynekologie měly raději oželet. Někdy z dobrého úmyslu uděláme víc škody než užitku. Pojďme se společně podívat na to, co bychom neměly dělat před tímto, pro mnohé, nelibým vyšetřením.

Intimní hygiena: důležité, ale bez přehnaného "úklidu"

Každý z nás to zná – před návštěvou lékaře se chceme prezentovat ve svém nejlepším světle, a proto se někdy věnujeme důkladnějšímu čištění a úpravě svých intimních partií. V touze působit co nejčistěji se dá snadno unést a překročit hranici doporučené péče. Víte, měla jsem známou, která si před každou návštěvou gynekologie vzala do parády vše tak, že jí doktor musel připomínat, aby to nepřeháněla. Používání různých perfumovaných mýdel nebo sprchových gelů může narušit přirozenou flóru a způsobit podráždění či alergické reakce.

Přebytečné úklidové manévry mohou vést k podráždění a dokonce k zánětům. Nezapomeňte, že vagína má schopnost se čistit sama a zásahy zvenčí mohou spíše uškodit. Trochu vody a jemného mýdla na vnější oblasti stačí. Všechno má svou míru a u intimní hygieny to platí dvojnásob. Některé studie dokonce uvádějí, že syndrom přehnané hygieny může mít negativní dopady na rozpoznání různých gynekologických problémů, protože příznaky mohou být maskované či zmírněné.

Sexuální aktivita aneb co s tím pánským doprovodem?

Tak a nyní k trochu pikantnějšímu tématu, které se většinou nediskutuje při nedělním obědě s babičkou. Pohlavní styk je běžná součást našich životů, nicméně před gynekologickým vyšetřením je vhodnější ho na chvíli odložit. Proč? No protože semínko, výtoky či jiné stopy po sexuální aktivitě mohou komplikovat vyhodnocení vzorků nebo cytologii. A víte, jak nepříjemné je, když musíte na výsledky čekat déle nebo si dokonce vyšetření opakovat.

Osobně jsem si tohoto pravidla nebyla vždy plně vědoma, dokud mi toho jednoho dne moje gynekoložka nenaznačila při pohledu na mikroskopickou sklíčko. Jak jí vysvětlit, že jsem si nepřála, aby mi v ordinaci asistoval můj přítel v mikroskopické podobě? Od té chvíle dodržuji minimálně 24–48 hodinovou sexuální abstinenci pěkně důsledně. A důrazně do doporučení svým kamarádkám zahrnuji, že to samé platí i pro používání tamponů nebo vaginálních krémů.

Přemýšlení o stravě, nebo nehoda čeká?

Moje babička vždycky říkala: "Jaká strava, takové zdraví." A ohledně toho, co si nacpeme do břicha před návštěvou gynekologa, bychom si měly dvakrát promyslet naše kroky. Nafouknuté břicho, nadýmání nebo nekontrolovatelné "větry" dokážou zkomplikovat vyšetření břišní stěny nebo ultrazvukové procedury. Nemluvě o možných trapasích, které bychom nejraději zapomněly. A věřte mi, rozprávět se o počasí, když slyšíte, jak vám břicho zpívá serenádu, není dvakrát pohodlná situace. Proto je dobré předem zvážit, co jíme.

Měla jsem kdysi jednu nešťastnou zkušenost s čočkovou polévkou. Ačkoliv jsem byla ze začátku šťastná, že do sebe cpala něco zdravého, později jsem si cds pískala jinou písničku. Od té doby držím před návštěvou gynekologa stravovací réžim spíše na lehkých salátech a vyhýbám se večeři plné luštěnin a kapusty. Lepší je myslet dopředu a dát si něco, co je snadné na trávení a nezpůsobuje nadměrnou produkci plynů. Jestli nevíte, jak na to, lze hledat inspiraci v mnoha online článcích nebo kuchařkách zaměřených na lehkou stravu.

Oděv – praktičnost nad elegancí

To, co na sebe nandám, když jdu na kontrolu, mi také vždycky dá zabrat. Chceme vypadat dobře, ale na gynekologii jde opravdu více o praktičnost než o to, abyste se promenádovala jako na molo v Saint Tropez. Volte tedy oblečení, které se rychle sundavá a obléká, a neměli byste se stresovat zbytečným mačkáním se v kabince. Bývám ráda, když nemusím balancovat na jedné noze, zatímco se snažím dostat z úzkých džínsů, a přemýšlet, jak elegantně se obléct zpátky do běžného oblečení.

Upřímně, vzpomínám na jeden den, kdy jsem si vybrala takové ty oblíbené skinny džíny, co jsem si je musela po návštěvě vyšetřením doslova oklepávat s těla. Tentokrát jsem si řekla, že bych ráda vypadala trochu šik a lákala to odhalit mé nejhezčí spodní prádlo. Ach, jak nepraktická a naivní volba to byla. Když mně sestřička řekla ať zajdu za závěs obléknout se, byla jsem trapně zmatená, jak se změnila má noblesní strategie v nudný komický akt. Od té chvíle si oblékám jednoduché šaty nebo volnou sukně, kde jsem za pár vteřin připravena bez cirkusových kousků.

Léky a doplňky stravy: nezapomínejte je zmínit

V naší ordinaci je milá starší sestřička, která před každým vyšetřením vyptává o všem, co jsem v poslední době brala. A je to správně! Léky, doplňky stravy či bylinné extrakty mohou ovlivnit výsledky některých testů nebo postupy léčby. Nejednou se stalo, že jsem musela probrat svoji lékárničku, abych si uvědomila, co všechno mohlo narušit mé tělesné fungování. Moje dobrá kamarádka jednou zapomněla zmínit, že bere ženšen, a to způsobilo menší rozruch při hormonálních vyšetřeních.

Důležité je si uvědomit, že doktoři nejsou myšlenkáči a neví, co si do sebe cpeme, dokud jim to neřekneme. Což mi připomíná jednu situaci, kdy jsem naivně začala užívat bylinkové čaje na "lepší pocit". Když moje gynekoložka náhodou zahlédla zmínku o tomto zázračném elixíru v mých záznamech, musela jsem jí vysvětlovat, že "léčba" byla spíše laikovského rázu a neměla přímý vliv na mé zdravotní problémy. Od té doby si všechen prípadný zázrak nechávám schválit odborněji.

Digitalizace a lékařské záznamy - nebazírujte jen na vlastní paměti

Ve světě, kde si můžu na telefonu spravovat vše od seznamu nákupů až po plánování rodinných návštěv, je logické, že i mé zdraví je zaznamenáno digitálně. A ano, i když mám paměť jako slon a nepotřebuji si psát ani co mám nakoupit, u lékařských záznamů si raději spoléhám na technologii. Vždyť vím, že i moje Luna, když se jí něco přihodí, její průběh léčby má vet pěkně zaznamenán v systému.

Je to tak pohodlné - dostat připomenutí o nadcházející návštěvě nebo mít možnost kdykoliv zkontrolovat svoje výsledky testů bez nutnosti tahat z ordinace hromadu papírů. Jedenkrát se mi stalo, že jsem na své předchozí testy zapomněla a snažila se na gynekologickém křesle přemýšlet, jak tehdy dopadly. Bylo mi trapně, když jsem musela přiznat, že si nepamatuji, a lékařka musela improvizovat. Nyní díky aplikaci už vím, že data mám vždy po ruce, a když je třeba, mohu je snadno předložit.

V lékařské péči hraje přesný a aktuální přehled o zdravotním stavu klíčovou roli. Zapomeňte na staré dobré časy, kdy jste pátrali po roztrhaném lístečku s důležitými údaji někde na dně handry. Digitalizace je naše kamarádka a navíc, když nám dovoluje rezervovat schůzku bez nutnosti prokřičet se přes čekárnu plnou pacientek nebo na zazděnou zvonící telefonistku.

Tak a teď, milé dámy, když víme, co bychom měly před vizitou u gynekologa vynechat, můžeme se cítit trochu jistěji. Není to žádná věda, spíše se jedná o zdravý selský rozum a malou dávku sebereflexe. Stejně jako si dávám záležet na tom, aby měla moje Luna pohodlný transport k veterináři, i sama si ráda ulehčím cestu k lékaři. Možná bych se m

Napsat komentář

*

*

*