Kdy začíná porod?

Příznaky, že se blíží porod

Každá žena je jedinečná, stejně tak její tělo a způsob, jakým prochází těhotenstvím. Já, Jana, jsem měla těhotenství se svým psem Maxem upřímně velmi podobný zážitek. Max je velmi temperamentní až nadšený pes, tak jakmile jsem viděla, že se chová odlišně, uvědomila jsem si, že se něco děje. Je důležité vědět, že stejně jako u lidí, i u zvířat existují určité příznaky, které naznačují blízký porod. Ale vrátím se k tomu později.

Většina žen během těhotenství pociťuje různé tělesné změny a signály, které mohou naznačovat blížící se porod. Přestože se liší od ženy k ženě a od těhotenství k těhotenství, existuje několik obecných příznaků, na které by žena měla být upozorněna. Do této kategorie patří kontrakce, ztráta hlenové zátky, prasknutí vodních obalů a další.

Kontrakce a jejich význam

Právě kontrakce jsou jedním z nejdůležitějších indikátorů blížícího se porodu. Začnou se objevovat již několik týdnů před porodem, ale většinou jsou slabé a nepravidelné. Tyto tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce jsou cvičnou jízdou pro to, co přijde. S kontrakcemi se setkáme i u zvířat, například u mých milovaných psů.

Když se kontrakce stávají pravidelnými, silnějšími a častějšími, obecně to značí, že se porod rychle blíží. Frekvence a intenzita kontrakcí jsou klíčové a pokud jsou kontrakce intenzivní, je dobré kontaktovat lékaře.

Ztráta hlenové zátky a prasknutí vodních obalů

Ztráta hlenové zátky je dalším častým příznakem blížícího se porodu. Tento proces může trvat několik dní, ale některé ženy ho mohou přehlédnout nebo ho nezaznamenají vůbec. Hlenová zátka může opustit tělo najednou nebo postupně. Je to další z přirozených způsobů, jak tělo signalizuje, že je připraveno na porod.

Prasknutí vodních obalů je dalším znakem blížícího se porodu. U některých žen se vyskytuje na začátku porodu, u jiných až v průběhu porodu. Je to další variace v tom, jak se tělo chystá na narození dítěte. Když voda praskne, je to signál, že byste měli co nejdříve vyrazit do nemocnice.

Emocionální a fyzické změny

Většina žen pociťuje různé emocionální a fyzické změny, jak se blíží porod. Můžou se cítit nervózní, vzrušené, nebo se mohou stát velmi nestabilními. To je naprosto normální a je důležité si uvědomit, že každá žena prožívá tuto fázi svého života jinak.

Některé ženy mohou mít potřebu "hnízdit", což znamená, že se snaží připravit svůj domov pro příchod nového člena rodiny. To může zahrnovat úklid, přípravu jídel na mrazící skříň nebo jiné úkoly domácnosti, které by mohly dítě uvítat s vřelým přijetím.

Může nastat i takzvaný "drop", což je fáze, kdy se dítě přesune do těsné blízkosti pánevního dna. Toto může vést k častější potřebě močit, druhu tlaku v podbřišku a další.

Porod je skutečně jedinečný zážitek pro každou ženu. Měla by být připravena a vědět, co očekávat, a to jak z tělesného, tak i z emocionálního hlediska. Přestože se projevy blížícího se porodu mohou lišit, je důležité být v kontaktu se svým lékařem a ujistit se, že máte vše, co potřebujete, pro tento úžasný okamžik.

Je dobré připravit si tasemnici s nezbytnými věcmi pro pobyt v nemocnici, udržovat tělo v kondici a živit se vyváženou stravou. Pamatujte, že se o sebe musíte pečovat stejně jako o své dítě.

A někdy o to blížící se porod nějakým způsobem tušíme. Moje pes Max den před porodem svých štěňat strávil většinu času uklízením svého prostoru a odpočíváním. Nějakým způsobem věděl, co se chystá. Stejně tak my, ženy, cítíme, kdy se naše tělo připravuje na něco velkého. A narození dítěte je skutečně něco velmi velkého a jedinečného.

Napsat komentář

*

*

*