Těhotenství a úklid: Proč se vyvarovat mytí oken?

Těhotenství a úklid: Proč se vyvarovat mytí oken?

Bezpečnost především

Jak všichni dobře víme, během těhotenství musíme být zvlášť opatrní na všechny druhy aktivit, které by mohly nějak ohrozit naše zdraví nebo zdraví naší miminko. A mytí oken? To by se na první pohled mohlo zdát jako docela nevinná činnost. Ale mějme se na pozoru! Balancování na židli nebo lezení po parapetech, to už zní jako scénář akčního filmu, ne jako odpolední úklid, že? Navíc ta okna bývají zrádná, zejména když se snažíme umýt i ty výše položené. A s rostoucím bříškem je to stále větší výzva, nejen pro naši rovnováhu.

Potenciální nebezpečí pádů

Ale nejen rovnováha je problém. Při mytí oken můžeme snadno uklouznout na mokré ploše nebo se zmocnit pády zvislého soukromí, způsobené například uvolněným kobercem. A to ještě nemluvím o tom, když si člověk v dobré víře postaví žebřík na nerovný terén. To je pak čisté dobrodružství! Ano, často se snažíme dosáhnout na ty nejpřístupnější skvrny bez ohledu na riziko. Kolikrát jsem už slyšela historky, kdy někdo z rodiny či přátel málem přišel k úrazu při této zdánlivě banální domácí práci.

Chemické látky a jejich vliv

Povedeme-li řeč o dalším nástrahám spojených s mytím oken, nemůžu opomenout chemikálie, které jsou v mnoha čisticích prostředcích. Sice jsme obklopeni výstrahami, aby jsme se vyvarovali různým škodlivým látkám, ale mužeme si být jistí, co přesně ty naše oblíbené spreje a gely obsahují? Během těhotenství bychom měli být ještě více opatrní a pečlivě si vybírat produkty, které nebudou ohrožovat naše zdraví ani malého hostíka, co nám roste pod srdcem. A pokud se nám podaří najít nějaký ten šetrný přípravek, pak si stále musíme dávat pozor na to, aby se nám během akrobací s hadrem v ruce nějaký ten chemický zázrak nedostal do očí.

Riziko nedostatečné ventilace

Pročistit okna od špíny je jedna věc, ale co když se při této činnosti nevěnujeme dostatečnému větrání prostor? Ve snaze zbavit se nečistot můžeme zavřít okna, aby nám nefoukal vítr, co rozfouká naše snažení po celém pokoji. Ale dýchat neprodyšné parníky od čistících prostředků? To není nic, co bychom si přáli ani my, ani naše miminka. Proto je dobré vždycky zajistit průvan, i když si tím prodloužíme úklidové manévry o pár minut. A navíc, není nic lepšího, než když domek provane čerstvý vzduch, a to i při šouplíkování či vyměňování ložního prádla.

Možnost alternativních metod čištění

Naštěstí existují způsoby, jak si udržet okna čistá, aniž bychom museli riskovat vlastní zdraví. Jedním z řešení je investice do robotického čističe oken. Ty dnes již dokážou vykonat úžasnou práci a my si můžeme spokojeně sednout s šálkem čaje do křesla a pozorovat, jak se o vše postarají. Druhou metodou je přenechat mytí oken naše drahé polovičky či jiným členům rodiny, kteří se neobejdou bez trochy pohybu. A když vše selže, je tu možnost zavolat si profesionála - okna budou jako nová a my budeme mít klid na jiné, bezpečnější aktivity.

Zahrajme na emocionální strunu vašich blízkých

Možná si říkáte, že vaši blízcí nebudou nadšeni z toho, že jim na krk hodíte další domácí práci, ale zkuste to chytře. Pohrajte si s emocemi a vysvětlete jim, jak pro vás i miminko, které společně očekáváte, je důležité vyhnout se rizikům, které mytí oken může přinést. Kdo by odolal očím plným očekávání a péče? Samozřejmě, vždy je dobré nabídnout nějakou kompenzaci - klidne slavnostní večeři, kterou jim pak připravíte, jakmile to bříško dovolí, nebo aspoň pořádnou dávku vděčnosti zamotanou do objetí.

Vliv mytí oken na fyzickou kondici těhotné ženy

Někteří by mohli namítnout, že trocha fyzické práce nikoho nezabila. A to je pravda, ale musíme si uvědomit, že těhotenství není stav, kdy by bylo vhodné zvyšovat fyzické zatížení. Mytí oken může zahrnovat hodně sklonění, tahání, zvedání a dosahování, což jsou všechny aktivity, které při správné kondici nemusí být problém, ale během těhotenství to můžou být akce vysoce rizikové. Často je také třeba používat sílu, obzvláště když škrábeme odolné skvrny, což může zatížit břišní svalstvo a páteř - oblasti, které jsou během těhotenství již tak pod značným tlakem.

Příběhy z praxe

Pokud si dovolíte malou dávku osobních zkušeností, ráda bych se s vámi podělila o jeden příhod, který se stal, když jsem byla těhotná s mojí dcerkou Elisabethou. Při jedné náladičce úklidu jsem se rozhodla, že okna musí blýskat čistotou, ačkoliv se mi bříško už začínalo pomalu ale jistě zaoblovat. Šoupla jsem židlí k oknu, a už jsem byla téměř připravena na můj sólo výstup, když se v dveřích objevil můj manžel a s pobaveným úsměvem mi sdělil, že od teď bude okna umývat on. Nezapomenu na tu úlevu, co jsem cítila, zároveň s lehkým poťouchlým pocitem, že jsem si ulehčila úklidové povinnosti. Od těch dob je mytí oken jeho doménou, a já nechám rizika raději odborníkům.

Napsat komentář

*

*

*